Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Baschet
powered by Trocal
Liga Națională de Baschet Masculin, gata de startMircea Rosca / SportPictures.eu
05 Oct 2018

Liga Națională de Baschet Masculin, gata de start

Liga Nationala de Baschet Masculin, editia 2018-2019, debuteaza astazi, 5 octombrie, cu trei partide interesante, una din Grupa A si doua din Grupa C, meciul dintre Dinamo Stiinta Bucuresti si BC CSU Sibiu urmand sa fie transmis in direct de DIGI SPORT. LNBM va porni astfel la drum intr-un nou format competitional, dar si cu reguli noi in cadrul regulamentelor, atat cele specifice, cat si cele ale jocului de baschet.

La startul LNBM s-au aliniat 22 de echipe, repartizate in trei grupe, dupa cum urmeaza:
Grupa A – CSM CSU Oradea, CSA Steaua Bucuresti, U-Banca Transilvania Cluj-Napoca, BC CSU Sibiu, SCM Timisoara, BCM U FC Arges Pitesti, SCM U Craiova si Dinamo Stiinta Bucuresti.
Grupa B – Cuza Sport Braila, ABC Athletic Constanta, CSO Voluntari si CSM Medias.
Grupa C – CSM Phoenix CSU Galati, CSM Targu Mures, Universitatea Cluj-Napoca, CN Aurel Vlaicu Bucuresti, CSM 2007 Focsani, Rapid Bucuresti, Agronomia Bucuresti, ACS Targu Jiu, CSM VSKC Miercurea Ciuc si CSM Sighetu Marmatiei.
 
In prima faza, conform sistemului competitional, se va juca in sistem fiecare cu fiecare in dubla mansa, tur – retur, in cadrul Grupelor A si C, respectiv in sistem fiecare cu fiecare in patru manse in cadrul Grupei B.

In faza a doua, cele 22 de participante vor fi distribuite in patru grupe valorice, dupa cum urmeaza:
Grupa Rosie – echipele clasate pe locurile 1-6 in Grupa A
Grupa Galbena – echipele clasate pe locurile 7-8 in Grupa A + echipele clasate pe locurile 1-3 in Grupa B + echipa clasata pe locul 1 in Grupa C
Grupa Albastra – echipa clasata pe locul 4 in Grupa B + echipele clasate pe locurile 2-6 in Grupa C
Grupa Verde - echipele clasate pe locurile 7-10 in Grupa C
 
In cea de-a treia faza a LNBM sunt programate meciurile de clasament, respectiv Play-Off, grupa valorica 9-16 si grupa valorica 17-22. Disputele eliminatorii din play-off se joaca dupa sistemul “cel mai bun din cinci meciuri”.
 
Programul meciurilor din etapa inaugurala :
 
05.10.2018
Dinamo Stiinta Bucuresti – BC CSU Sibiu (ora 19:00, in direct pe DIGI SPORT)
CSM Sighetu Marmatiei – Universitatea Cluj-Napoca  (ora 17:00)
Rapid Bucuresti – CSM 2007 Focsani (ora 17:00)
 
06.10.2018
CSM Tg. Mures – CSM Phoenix CSU Galati (ora 18:00)
CSO Voluntari – ABC Athletic Constanta (ora 18:00)
ACS Tg. Jiu – CSM VSKC Miercurea Ciuc (ora 18:30)
U-Banca Transilvania Cluj-Napoca – BCMU FC Arges Pitesti (ora 19:00, in direct pe FRB TV)
 
08.10.2018
Agronomia Bucuresti – CNAV Bucuresti (ora 18:30)
CSM CSU Oradea – SCM Timisoara (ora 19:00, in direct pe DIGI SPORT)
 
Au fost amanate meciurile SCMU Craiova - CSA Steaua Bucuresti (pentru 12.12.2018) si CSM Medias – Cuza Sport Braila (urmeaza sa fie stabilita data de disputare).  

 

sursa: frbaschet.ro

Alte știri din Baschet