Hochei
Liga Mol: Final de sezon regulatAttila Szabo / Mediafax Foto
01 Feb 2015

Liga Mol: Final de sezon regulat

Corona Brașov a terminat cu o victorie de palmares asupra lui Nove Zamky în partida disputată în fața propriilor suporteri în ultima etapă a sezonului regulat al Ligii Mol. Meciul contra slovacilor de pe locul 3 al clasamentului a avut reprize cu evoluție diferită a scorului, chiar dacă pe ansamblu jocul a fost de bună factură spectaculară.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 4:38 prin Tabi, însă orgoliul ”lupilor” s-a văzut imediat și în interval de cinci minute au întors scorul la 3-1 după reușitele lui Petres (7:18), Imecs (10:32) și Mihaly (11:56). Slovacii au ripostat imediat și au egalat până la pauză prin Weissmann (12:51) și Caladi (15:56). După o primă treime cu 6 goluri a urmat o repriză fără gol, dar cu destule ocazii de poartă pentru ambele echipe. Următoarea reușită i-a descătușat pe cei de la Corona, golul marcat de Obsut în minutul 48:30 în superioritate numerică pe gheață după o perioadă în care slovacii au dominat pe gheață aducând liniștea în tabăra brașovenilor. Avantajul a fost dublat de Fodor (55:23), dar suspansul a fost prelungit de reușita lui Caladi (57:28) până în ultimele secunde de joc. Corona – Nove Zamky 5-4 (3-3, 0-0, 2-1) nu a schimbat nimic în clasament, ambele echipe urmând a juca în ”sferturile” competiției.

Într-un meci alt meci al etapei disputat la Miercurea Ciuc, Sport Club din localitate a pierdut întâlnirea disputată contra ungurilor de la Ferencvaros, scorul întâlnirii fiind 2-4 (0-1, 2-1, 0-2). SC Miercurea Ciuc a aliniat, ca și în meciul de aseară contra celor de la Nove Zamky, o garnitură cu 8 juniori, direcționând majoritatea jucătorilor către Progym Gheorghieni pentru finalul de sezon regulat al ligii naționale. Ciucanii au încheiat participarea în această ediție a Ligii Mol terminând pe ultimul loc al clasamentului.

În celelalte partide s-au înregistrat următoarele rezultate: Debrecen – Miskolci 2-1 (2-0, 0-0, 0-1), Ujpest – DAB.Docler 1-2 (0-1, 0-0, 1-1).