Hochei
Liga Mol: Corona își asigură locul în playoffSportPictures.eu
21 Feb 2014

Liga Mol: Corona își asigură locul în playoff

Corona Brașov prinde playoff-ul Ligii Mol după victoria de astăzi din deplasare contra ungurilor de la Miskolci Jegesmedvék. Brașovenii s-au impus cu 3-2 (2-2, 0-0, 1-0) la capătul unui meci de bună factură. Golurile au fost marcate de Levente Zsok (min. 8:40) și finlandezul Juhamatti Hietamäki (min. 18:28 și 55:39) pentru brașoveni, respectiv Roland Hajos (min. 8:07) și slovacul Vladimir Dubek (min. 12:30).

SC Miercurea Ciuc a pierdut întâlnirea de pe terenul ungurilor de la Ferencvaros Budapesta cu scorul de 1-2 (0-0, 0-1, 1-1). Ungurii au deschis scorul prin suedezul Andreas Lindquist (min. 22:55) și și-au dublat avantajul în minutul 45:56 prin Gabor Kiss, în superioritate numerică. Ciucanii au revenit la diferență de un gol în minutul 49:46 prin Marek Curilla, însă nu au mai putut concretiza nicio acțiune până la finalul partidei.

În celălalt meci disputat azi, HC Nove Zamky – Ujpest TE 3-2 (2-1, 0-0, 1-1).

Înainte de ultimele meciuri de duminică, Dab Docler ocupă primul loc cu 94 de puncte, HC Nove Zamky se situează pe poziția secundă cu 90 de puncte, Miskolci Jegesmedvék este pe 3 cu 81 de puncte, iar Corona pe 4 cu 80 de puncte. HC Miercurea Ciuc este pe 5, cu 76 de puncte, și nu mai poate prinde locul 4, ultimul ce asigură accesul în playoff. Ultimele două locuri sunt ocupate de Ferencvaros, cu 68 de puncte, și Ujpest TE, cu 6 puncte.