Liga I: Oțelul - CFR Cluj 0-1Mircea Rosca / Mediafax Foto
14 Apr 2014

Liga I: Oțelul - CFR Cluj 0-1

Într-un meci vital pentru suprviețuirea în prima ligă, Oțelul a primit vizita echipei CFR Cluj.

Era de așteptat să asistăm la un meci încrâncenat, CFR-ul visând la Europa League, în vreme ce gălățenii tratează fiecare meci precum o finală, în speranța salvării de la retrogradare.

CFR a început mai bine partida, fiind mai concentrați, dorind să încheie socotelile cât mai repede. Deac a șutat în bară în minutul 9, iar până la pauză nu am mai consemnat decât un potențial penalty în minutul 36 la Rui Pedro. Până la urmă, la pauză a fost scor alb, 0-0.

În partea a doua, tot clujenii sunt mai activi, acuzând al doilea penalty neacordat, tot la Rui Pedro, în minutul 49. Cu zece minute înainte de finalul jocului, același Rui Pedro a reușit să marcheze, aducând cele trei puncte CFR-ului. În prelungiri, Oțelul a încercat să egaleze, însă Felgueiras a scos de sun bară un șut senzațional. Așadar, scor final Oțelul - CFR Cluj 0-1, iar antrenorul gălățenilor, Lienen, nu are o misiune deloc ușoară.

Oţelul Galaţi (antrenor: Ewald Lienen) : Goicoechea - Tritz (Sevillano '76), Sârghi, Prestia, Popescu - Milea - Lovin, Giurgiu, Cooper - Astafei (Zaharia '58), Tudorie.

CFR Cluj (antrenor Vasile Miriuţă).: Felgueiras - Maftei, Cadu, Piccolo, Camora - Monroy, Djokovici - Deac, Rui Pedro (Ammari '83), Chanturia (Fl. Costea '39) - Negruţ (Tade '57).