Futsal
Liga I: Gazdele, câștigătoare în primul meci din semifinaleBalasz Atilla / Mediafax Foto
11 Mai 2016

Liga I: Gazdele, câștigătoare în primul meci din semifinale

Primele partide din semifinalele Ligii I la futsal au avut loc în data de 10 mai. Derby-ul dintre Autobergamo Deva și Cityus Tg. Mureș a însemnat un joc foarte spectaculos, marcat de goluri multe, dramatism și răsturnări de situație. Finalmente, gazdele de la Deva s-au impus cu scorul de 7-6, după ce la pauză scorul a fost 4-1. Cursa de urmărire a mureșenilor s-a soldat cu o înfrângere la limită.

În celălalt meci, United Galați și-a adjudecat avantajul terenului propriu în semifinala cu Informatica Timișoara. După o primă repriză albă, gălățenii au reușit să puncteze de trei ori și astfel au învins cu 3-0.

În ambele semifinale scorul general este 1-0, iar partidele cu numărul 2 se dispută pe terenurile echipelor care în prima manșă au fost oaspete.

Semifinalele Ligii I sunt programate după sistemul  cel mai bun din 3 partide.