Liga I: Dinamo învinsă de FC Botoşani, scor 3-2Ionut Tabultoc / Mediafax Foto
14 Sep 2014

Liga I: Dinamo învinsă de FC Botoşani, scor 3-2

Dinamo a fost învinsă, duminică seară, în deplasare, cu scorul de 3-2 (1-1), de FC Botoşani, într-un meci din etapa a şaptea a Ligii I, în care de la echipa bucureşteană au fost eliminaţi doi jucători.

Golurile gazdelor au fost marcate de Fulop '26, Ngadeu '60 şi Roussel '90. Pentru Dinamo au marcat Alexe '41 (penalti) şi Gavrilă '86.

1-0: Fulop a înscris cu un şut de la 6 metri, după o centrare a lui Martinus.

1-1: Alexe a transformat un penalti acordat de centralul Horaţiu Feşnic după ce Acsinte l-a ţinut de tricou în careu pe atacantul dinamovist.

Dinamo a rămas în inferioritate numerică în minutul 57, când Fai a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu.

2-1: Ngadeu a trimis mingea cu capul în poarta apărată de Marc, după un corner executat de Croitoru.

În minutul 74, de la Dinamo a fost eliminat şi Bărboianu, de asemenea după ce a primit al doilea cartonaş galben. După eliminare, acesta i-a dat banderola de căpitan lui Alexe.

2-2: Gavrilă a înscris cu un şut din interiorul careului, după o acţiune personală.

3-2: Roussel a stabilit scorul final cu un şut din 4 metri.

FC Botoşani (antrenor Leo Grozavu): Curileac - Patache (Codoban '89), Ngadeu, Tincu, Acsinte - Vaşvari, Danci, M. Croitoru - Fulop (Ivanovici '79), Hadnagy (Roussel '83), Martinus.

Dinamo (antrenor Flavius Stoican): Marc - Fai, Ad. Popa II, Cordoş, Grecu - Bărboianu, Miranda (Gavrilă '37), Elton - C. Matei (Filip '68), Alexe, Rotariu (Şerban '59).

sursa: mediafax.ro