Liga Campionilor: HCM Minaur Baia Mare - Motor Zaporoje 35-30Alexandru Hojda / Mediafax Foto
27 Sep 2015

Liga Campionilor: HCM Minaur Baia Mare - Motor Zaporoje 35-30

HCM Minaur Baia Mare a reușit prima sa victorie în Grupa D a Ligii Campionilor la handbal masculin, 35-30 (18-14) cu formația ucraineană HC Motor Zaporoje, duminică seara, Sala Sporturilor ''Lascăr Pană'' din Baia Mare.

Minaur a dominat jocul, având în maghiarii Peter Tatai și Tamas Ivancsik cei mai buni jucători. Campioana României a avut un început foarte bun de meci și a condus la trei goluri, pentru ca în minutul 20 diferența să fie de 13-8. La pauză, avantajul echipei gazdă era de patru goluri, 18-14. Minaur s-a distanțat la șase goluri în minutul 40, însă echipa oaspete a încercat să limiteze proporțiile scorului. Cea mai mare diferență de pe tabelă s-a înregistrat în minutul 55, când Minaur a condus cu 33-25.

Pentru Minaur au marcat Inal Aflitulin - 4 goluri, Andrei Mihai Popescu -1, Ionuț Ramba - 3, Tamas Ivancsik - 11, Cristian Ghiță - 2, Viorel Fotache - 1, Marius Sadoveac - 1, Uros Vilovski - 3, Vladislav Ostroușko - 5, Albert Cristescu - 1, Daniel Bera - 3.

În celelalte meciuri din grupă, Metalurg Skopje a învins-o pe Kadetten Schaffhausen cu 28-24, iar Elverum Handball Herrer a pierdut acasă în fața danezilor de la Skjern Handbold cu 23-37.

Skjern Handbold ocupă primul loc, cu 4 puncte, urmată de Metalurg, 2 p (-2), Motor Zaporoje, 2 p (1), HCM Minaur Baia Mare, 2 p (1), Elverum Handball Herrer, 2 p (-13), Kadetten Schaffhausen, 0 p.

Următoarea partidă pentru HCM Minaur în EHF Velux Champions League va avea loc duminica viitoare, tot pe teren propriu, cu Kadetten Schaffhausen.

sursa: agerpres.ro