Liga Balcanică - Foc de paie în primul sfert
09 Ian 2014

În meci avans contând pentru a 11-a etapă a Ligii Balcanice la baschet masculin (sezonul regulat), SCMU Craiova a întâlnit acasă echipa israeliană BC Galil Gilboa, de care a fost învinsă cu scorul de 70-80 (pe sferturi 25-22, 13-21, 19-20, 13-17).

Oaspeţii au început mai bine şi au condus cu 6-0, diferenţa urcând până la 17-9, moment in care, pe fondul unui joc foarte bun făcut de vedetele Seals, Bureau şi Popescu (aruncări libere), craiovenii au reușit să revină şi să preia conducerea, încheind primul sfert in avantaj, scor 25-22.

A fost doar un foc de paie pentru că în continuare echipa din Israel a controlat meciul până la final, câştigând toate celelalte sferturi şi implicit partida.

Etapa viitoare echipa din Craiova va juca tot acasă, pe14 ianuarie, în compania liderului acestei competiţii, formaţia KK Kumanovo 2009.