Liga 2, seria a II-a: ASA câștigă derby-ulSportPictures.eu
03 Mai 2014

Liga 2, seria a II-a: ASA câștigă derby-ul

Capul de afiș al etapei a 3-a a playoff-ul ligii secunde a fost meciul programat la Târgu Mureș între ASA și CS Universitatea Craiova. Gazdele ocupau înaintea întâlnirii de astăzi locul 2 în clasamentul playoff-ului seriei a 2-a, la 2 puncte în urma oaspeților, lideri cu 23 de puncte. O victorie a ardelenilor îi detrona, așadar, pe olteni și îi poziționa în fotoliul de lider pe cei de la ASA.

Mureșenii au pornit în forță partida și au deschis scorul în minutul 13 prin Amauri, găsit bine de Voiculeț cu o pasă în careul de 6 metri. După marcarea golului, gazdele rămân în ofensivă și controlează jocul până la finalul reprizei, când craiovenii reușesc egalarea la prima fază de gol mai consistentă. În minutul 44, Mihăiță Pleșan primește un balon de la Ferfelea și îl execută pe Stăncioiu cu un șut din colțul careului mic.

Imediat după pauză gazdele revin la conducere după ce Verdeș, celălalt vârf al mureșenilor, marchează din apropierea porții după o centrare a lui Hanca. Balanța continuă să fie înclinată de gazde și presiunea pusă pe adversari dă roade, forțându-i să greșească. În minutul 68 Izvoranu comite henț în propriul careu și N’Doye marchează pentru 3-1. Scorul final este stabilit de Hanca în minutul 86 la o fază confuză în careul craiovenilor.

Așadar, ASA – CS Universitatea 4-1 (1-1) și gazdele au preluat conducerea în clasamentul playoff-ului seriei secunde.

În celelalte meciuri ale playoff-ului Gloria Bistriţa - FC Olt 2-1 (0-0) și Metalul Reşiţa - CSM Rm. Vîlcea 0-2 (0-1).

Clasamentul după etapa a 3-a are în frunte ASA Târgu Mureș cu 24 de puncte, urmată de CS Universitatea Craiova cu 23 de puncte, Gloria Bistrița 20 de puncte, CSM Rm Vâlcea și Metalul Reșița cu 16, iar FC Olt ocupă ultima poziție cu 9 puncte.

În grupa de playout FC Bihor Oradea – Olimpia Satu-Mare 3-2 (2-1) și UTA – Minerul Motru 3-0 (2-0), CS Mioveni a stat. În clasament CS Mioveni conduce cu 26 de puncte, Olimpia are 24, FC Bihor 22, UTA 18, iar Minerul Motru are 9 puncte.