Liga 2, seria I: Remiză in extremis pentru RapidSportPictures.eu
10 Mai 2014

Liga 2, seria I: Remiză in extremis pentru Rapid

După două penalty-uri ratate de Unirea Slobozia și o evoluție în 10 din minutul 18, rapidiștii răsuflă ușurați după golul egalării marcat de Martin în minutul 89. Partida din Giulești a început sub auspicii proaste pentru gazde, Unirea deschizând scorul încă din minutul 10 prin Stan. Opt minute mai târziu, Draghia este eliminat pentru fault în careu de arbitrul Teodor Crăciunescu și este dictat primul penalty, însă execuția lui Ivașcă este parată de Gordin. Până la pauză Unirea își dublează avantajul în minutul 39 prin Soare, sub privirile potențialului investitor yemenit sosit în tribune alături de acționarul Adrian Zamfir. După pauză, Martin devine eroul meciului: în minutul 57 marchează golul ce reaprinde speranța în tribune, pentru ca în ultimele minute să puncteze pentru egalare. Ialomițenilor le-a trecut printre degete victoria, ei ratând prin Coconașu o a doua lovitură de pedeapsă.

CSMS Iași continuă parcursul de regularitate, impunându-se la Becrceni, în timp ce FC Clinceni trece la limită de SC Bacău.

În play-out s-au disputat două meciuri, ambele cu rezultate previzibile prin prisma evoluției anterioare a echipelor.

Dunărea Galaţi - Gloria Buzău  0-0

Meciul Unirea Tărlungeni - Rapid CFR Suceava se dispută marţi, 13 mai, începând cu ora 11:00.