Liga 2: Ziua remizelorSebastian Tataru / SportPictures.eu
01 Mar 2020

Liga 2: Ziua remizelor

Astăzi s-au disputat ultimele trei partide ale etapei cu numărul 23 a campionatului Ligii 2. Ziua a început cu două remize, la Timișoara și Pitești, cea care a beneficiat de pe urma acestor rezultate fiind UTA. Rapid a jucat practic tot meciul în inferioritate numerică pe ”Dan Păltinișanu” contra celor de la ASU Politehnica și a plecat fără gol înscris, dar și fără gol primit rămânând cu 37 de puncte pe ultima poziție a podiumului. Fundașul Robert Băjan a fost eliminat în minutul 7 în urma unui duel aerian cu Cherecheș, pe care l-a lovit cu capul și jucătorul gazdelor a fost transportat la spital. Cu toate acestea, giuleștenii au rămas periculoși în atac și Alami și Djuric au ratat ocazii importante, în timp ce Drăghiceanu și același Djuric au fost protagoniștii unor faze în urma cărora elevii lui Daniel Pancu au solicitat penalty.

Pe ”Nicolae Dobrin”, FC Argeș a deschis scorul în minutul 81 al partidei cu CS Mioveni prin Matiș și se vedea deja câștigătoare a derby-ului argeșean, însă Raul Costin a egalat în ultimul minut de joc și duce formația oaspete la 38 de puncte cu avans minim față de Rapid. În schimb, elevii lui Ionuț Badea fac 35 de puncte și rămân la două puncte în urma locului de baraj.

În ultimul meci al zilei, SCM Gloria a remizat la Buzău cu Universitatea Cluj după ce la pauză conducea cu 2-0 cu golurile înscrise de Balgiu (min. 29) și Roșu (min. 45). ”Șepcile roșii” au redus diferența în minutul 59 prin Goga și au egalat opt minute mai tîrziu prin Gavra, punctul obținut permițându-le să avanseze pe locul 13 cu un total de 27, în timp ce formația buzoiană rămâne pe 11 cu 32 de puncte.

Iată programul etapei a 23-a:

Sâmbătă, 29 februarie

Dunărea Călăraşi - FK Csikszereda Miercurea Ciuc  2-1 (1-0)

UTA Arad - Ripensia Timişoara  3-0 (1-0)

Viitorul Pandurii Târgu Jiu - Pandurii Târgu Jiu  4-0 (0-0)

Turris-Oltul Turnu Măgurele - Concordia Chiajna  2-1 (0-0)

Petrolul Ploieşti - Farul Constanţa  0-0 (0-0)

Duminică, 1 martie

ASU Politehnica Timişoara - Rapid București  0-0 (0-0)

FC Argeş - CS Mioveni  1-1 (0-0)

SCM Gloria Buzău - Universitatea Cluj  2-2 (2-0)

Partida Metaloglobus București - Sportul Snagov a fost câștigată la masa verde de formația gazdă datorită neprezentării celor de la Sportul. Fiind a treia neprezentare, formația din Snagov va fi exclusă din campionat.