Liga 2: Ziua oaspețilorRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
20 Mai 2017

Liga 2: Ziua oaspeților

Patru meciuri, patru victorii ale oaspeților în programul zilei a doua a etapei a 35-a a Ligii 2. Performera a fost Sepsi OSK, învingătoare la Suceava la capătul unui meci cu 6 goluri.

Covăsnenii au fost cei care au avut inițiativa pe tabelă și au condus la pauză cu golurile lui Hadnagy (min. 18) și Ursu (min. 45) după ce gazdele egalaseră prin Rusu în minutul 42. Reușita lui Issa din minutul 53 i-a dus pe oaspeți la două goluri diferență, dar autogolul lui Niczuly din minutul 70 le-a pus pe tavă 20 de minute de speranță gazdelor. Pe fondul ofensivei acestora, Bujor înscrie în al patrulea minut de prelungiri după un contraatac tăios. Cu cele trei puncte obținute în fața Forestei, Sepsi OSK trece pe locul 2 cu 64 de puncte, cu două mai mult decât UTA Bătrâna Doamnă care va evolua mâine la Timișoara.

CS Afumați a legat a patra victorie consecutivă pe teren în deplasarea de la Brăila și dovedește un apetit ofensiv remarcabil cu 11 goluri înscrise în ultimele două partide, iar FC Brașov a lăsat garda jos în partida cu academicienii din Clinceni. La Reșița Luceafărul a strălucit în apropierea furnalelor stinse și a bifat o victorie logică.

Programul și rezultatele etapei a 35-a sunt următoarele:

Vineri, 19 mai

Chindia Târgoviște - Olimpia Satu Mare  1-0 (1-0)

Sâmbătă, 20 mai

FC Brașov - Academica Clinceni  0-2 (0-1)

Metalul Reșița - Luceafărul Oradea  1-3 (1-1)

Dacia Unirea Brăila - CS Afumați  1-5 (0-1)

Foresta Suceava - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe  2-4 (1-2)

Duminică, 21 mai

ASU Politehnica Timișoara - UTA Bătrâna Doamnă

CS Mioveni și Dunărea Călărași stau. Prin retragerea echipelor Unirea Tărlungeni și CSM Râmnicu Vâlcea după începerea returului, echipele CS Balotești și respectiv Juventus București câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate.