Liga 2: Victorie pentru lider, Ripensia învinge în deplasareSebastian Tataru / SportPictures.eu
13 Apr 2018

Liga 2: Victorie pentru lider, Ripensia învinge în deplasare

Sfârșit de săptămână plin pentru formațiile din Liga 2. După ce ieri s-au disputat două partide restante, astăzi alte două întâlniri au deschis etapa cu numărul 29.

Într-un meci restant din etapa a 26-a, Sportul Snagov a trecut ieri pe teren propriu cu 3-1 de Dacia Unirea Brăila. Jocul s-a disputat pe stadionul din comuna Ştefăneştii de Jos, iar jucătorii pregătiți de Valeriu Răchită au făcut diferența prin golurile înscrise de Cristian Bustea (min. 37), Viorel Ferfelea (min. 63) şi Stelu Costache (min. 90+6), iar brăilenii au egalat până la pauză prin Andrei Banyoi (min. 43).

Cealaltă restanță a etapei a 26-a s-a disputat la Motru, pe stadionul ”Minerul” Pandurii Târgu Jiu şi CS Baloteşti remizând cu scorul de 1-1. Gazdele păreau să aibă capacitatea de a apăra golul înscris rapid în minutul 2 de Adrian Şut, dar ilfovenii au obținut punctul prin reușita lui Ovidiu Herea din minutul 69.

Liderul Dunărea Călărași a deschis etapa a 29-a cu o victorie la pas pe teren propriu în fața celor de la ASU Politehnica Timişoara, ambele goluri ale victoriei fiind înscrise în prima jumătate a jocului. Valentin Alexandru a deschis scorul în minutul 33 cu un șut din voleu cu piciorul stâng din interiorul careului oaspeților, în timp ce  Valentin Munteanu a modificat ultima dată tabela în minutul 43. Succesul îi duce pe călărășeni la 71 de puncte, la șase lungimi distanță de AFC Hermannstadt, sibienii evoluând mâine tot pe teren propriu, cu Luceafărul Oradea.

Celălalt meci al zilei a adus victoria pentru cealaltă echipă timișoreană, Ripensia impunându-se la limită la Mioveni după ce la pauză avea avantaj de două lungimi prin reușitele lui Bădăuţă (min. 6) și Ungureanu (min. 36). Ripensia face 36 de puncte și trece pe locul 10, apropiindu-se de CS Mioveni, care are 38 de puncte și se situează pe poziția a 8-a.

Iată programul etapei a 29-a:

Vineri, 13 aprilie

Dunărea Călăraşi - ASU Politehnica Timişoara  2:0 (2:0)

CS Mioveni - Ripensia Timişoara  1:2 (0:2)