Liga 2: Victorie importantă pentru AerostarRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
27 Oct 2018

Liga 2: Victorie importantă pentru Aerostar

Programul etapei a 14-a a Ligii 2 a continuat astăzi cu șase partide după ce vineri CS Mioveni a învins Daco-Getica cu 2-1, toate cele trei goluri fiind înscrise în prima repriză, și rămâne pe locul 7 cu 26 de puncte.

Aerostar a luat o gură mare de oxigen după victoria pe malurile Bistriței împotriva Ripensiei, cele trei puncte câștigate aducând formația băcăuană la numai un punct de timișoreni și de constănțeni, echipe aflate la limita zonei retrogradării de care Metaloglobus s-a îndepărtat în urma succesului de pe teren propriu cu CS Balotești.

Încremenite în subsolul ierarhiei sunt ACS Poli și Dacia Unirea, brăilenii fiind surclasați la Pitești de formația condusă de Emil Săndoi, forțată să nu mai comită pași greșiți în urmărirea obiectivului lor, ocuparea unui loc pe podium. Tot un succes a înregistrat Academica pe terenul celor de la Energeticianul cu un gol înscris în startul partidei, în minutul 3 de Gliga ce îi urcă pe prima poziție temporar până mâine la finalul derby-ului etapei dintre Sportul Snagov și Chindia ce urmează a se disputa la Târgoviște.

La Timișoara un derby regional și o rivalitate sportivă frumoasă a fost astăzi un meci trist umbrit de dispariția prematură într-un accident de mașină a doi membri ai galeriei formației UTA. Trecând peste rivalitatea sportivă, suporterii gazdelor și-au exprimat compasiunea pentru pierderea suferită de galeria arădeană, iar meciul și victoria oaspeților nu a avut darul să bucure pe nimeni.

În ultima partidă a zilei, Luceafărul a învins la limită Pandurii cu un gol din penalty și a părăsit zona minată, în timp ce pentru gorjeni podiumul se îndepărtează după ce în ultimele 5 partide a obținut 3 puncte.