Liga 2: Victorie cu cap pentru Bătrâna DoamnăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
10 Mar 2017

Liga 2: Victorie cu cap pentru Bătrâna Doamnă

UTA Bătrâna Doamnă a obținut o victorie importantă în deplasarea de la Mioveni și se menține pe locul secund cu patru puncte mai mult decât Sepsi OSK, dar cu două meciuri mai mult disputate.

Pe o vreme ploioasă, arădenii au deschis scorul rapid, în minutul 4, după o fază fixă, cu o lovitură de cap perfectă trimisă de Alin Gligor ce l-a lăsat fără replică pe Croitoru. Până la pauză gazdele nu reușesc să egaleze, mai ales că rămân în 10 jucători după eliminarea lui Gugu în minutul 29, însă după reluarea jocului Ayza înscrie în minutul 57, dar reușita sa este anulată în mod eronat pe motiv de ofsaid. La numai trei minute distanță elevii lui Laurențiu Roșu izbutesc să dea lovitura de grație prin vârful lor Adrian Petre. Tănase l-a găsit demarcat în centrul careului gazdelor și Petre a lovit puternic mingea cu capul pentru a-l învinge și el pe Croitoru.

Victoria arădenilor îi obligă acum pe cei din Sfântu Gheorghe și pe cei de la Olimpia să nu mai comită pași greșiți, ambele urmăritoare având deplasări complicate în această etapă, sătmărenii mâine la Oradea, iar Sepsi OFK la Clinceni.

Programul și rezultatele etapei a 22-a sunt următoarele:

Vineri, 10 martie

CS Mioveni - UTA Bătrâna Doamnă  0-2 (0-1)