Liga 2: Unirea Constanța obține primul punctFlaviu Buboi / SportPictures.eu
11 Sep 2021

Liga 2: Unirea Constanța obține primul punct

La două săptămâni distanță de la înfrângerea dureroasă cu 0-14, Unirea Constanța smulge un punct pe terenul Dunării Călărași, ambele echipe având tehnicieni noi pe bancă. Golul lui Ardelean înscris din penalty în minutul 45+1 a adus formației constănțene primul punct din campionat, remiza stabilită de Alexandru Stoica în minutul 56 ducându-i pe călărășeni pe locul 15 cu 3 puncte.

Concordia s-a impus la Brăila cu golurile lui Dușmanu (min. 41) și Llullaku (min. 90+1) din penalty și cu 16 puncte a preluat șefia clasamentului, în timp ce Metaloglobus a revenit după ce era condusă de Politehnica Timișoara din minutul 9 cu golul lui Ursu. Tehnicianul Nicolae Grigore a operat patru schimbări la pauză și formația bucureșteană a punctat tot de atâtea ori până la ultimul fluier prin Enache (min. 58), Florescu (min. 76), Ovidiu Herea (min. 83) și Claudiu Herea (min. 90+4) din penalty.

Scoruri identice s-au înregistrat la Timișoara și Avrig. Dacă pe Bega Ripensia a revenit după ce a fost condusă de Astra din minutul 6, gol marcat de Giuroiu, și a luat cele trei pucte după reușitele lui Piftor (min. 33) și Ene (min. 54), CS Comunal Șelimbăr a condus cu golul lui Tătar (min. 16) și a replicat rapid prin Suciu (min. 71) după ce Sabău egalase în minutul 69 pentru Astra Giurgiu.

Ultima partidă a zilei a fost cea de la Dej, unde gazdele de la Unirea au administrat prima înfrângere celor de la CSA Steaua. Militarii au deschis scorul în minutul 11 prin Buhăescu, dar au rămas în 10 după ce Bărbulescu a văzut cartonașul roșu direct în minutul 30 pentru un fault din postură de ultim apărător. Gazdele au întors scorul în partea a doua a jocului prin Burdeț (min. 52) și Manole (min. 71) și urcă pe locul 10 cu 8 puncte, în timp ce CSA Steaua rămâne cu 13 puncte pe locul secund.