Liga 2: UTA sporește suspansulRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
31 Mar 2019

Liga 2: UTA sporește suspansul

Partida de pe stadionul Motorul din Arad a încheiat etapa a 27-a a Ligii 2 și dă o nouă perspectivă luptei pentru promovare. Cu 59 de puncte înainte de acest meci și clasată pe locul secund la două lungimi în urma Academicii și tot la două față de locul 3 ocupat de Universitatea Cluj, Sportul Snagov putea reveni pe primul loc și se putea rupe de plutonul urmăritor în cazul unei victorii în fața celor de la UTA.

Lucrurile păreau că merg perfect pentru elevii lui Eugen Trică, deschiderea de scor din minutul 13, autor Huiban, părând să fie un pas decisiv în direcția succesului în fața unei formații care nu înscrisese niciun gol și primise 5 în anterioarele două partide. Arădenii, privați de prezența pe bancă a lui Ionuț Popa, în continuare aflat în concediu medical după problemele de sănătate, au revenit însă rapid și în minutul 31 au egalat prin Copaci.

În minutul 53 UTA primește penalty la faultul lui Lică asupra lui Miculescu, iar Rus transformă și duce scorul la 2-1, pentru ca în minutul 78 Copaci să fie și el faultat în careul oaspeților și Șeroni să transforme pentru a stabili scorul final, 3-1.