Liga 2: UTA și FC Argeș promovează direct, CS Mioveni joacă barajulSilviu Constantin / SportPictures.eu
02 Aug 2020

Liga 2: UTA și FC Argeș promovează direct, CS Mioveni joacă barajul

Ultima etapă, a 5-a, a play-off-ului Ligii 2 a ținut cu sufletul la gură fanii celor 6 echipe implicate și numele celor trei ocupante ale podiumului s-a decis pe secundele de final ale prelungirilor. Trei meciuri pe muchie de cuțit cu 5 echipe care puteau prinde un loc de promovare directă sau pe cel de baraj s-au încheiat fără victoria gazdelor, așa cum a fost și în celelalte 12 disputate în acest turneu de încheiere a Ligii 2.

La Pitești, UTA a venit cu obiectivul de a obține un punct și a-și asigura primul loc independent de celelalte rezultate ale zilei. Un penalty comis de portarul gazdelor, Ducan, în minutul 38 asupra lui Pușcaș a fost transformat de Alexandru Ioniţă, dar gazdele de la FC Argeș au obținut egalarea în minutul 52 prin Matiș cu un voleu trimis lângă bara din stânga lui Balauru după o centrare perfectă a lui Alin Popa. Piteștenii au stat cu emoții până la final, deoarece la București Turris-Oltul a deschis scorul în minutul 60 prin Voicu din lovitură liberă și se poziționau pe locul secund al ierarhiei, însă în al șaptelea minut de prelungire a partidei din Regie a adus egalarea izbăvitoare pentru ei. La ultima fază a partidei, Rapidul a înscris prin Jorza după o lovitură liberă executată în zid și un șut deviat al mijlocașului giuleștean care l-a păcălit pe portarul Duțu.

Piteștenii erau pe loc de baraj până în momentul în care Petrolul a preluat conducerea la Mioveni. Gazdele au deschis scorul repede, în minutul 4 prin Ișfan cu o reluare din 6 metri a pasei trimisă de pe linia de fund de Rădescu, dar ploieștenii au egalat în minutul 39 prin Arnăutu cu o lovitură de cap ce a trimis balonul sub transversală. Oaspeții, conduși de pe bancă de Cătălin Munteanu după demisia lui Costel Enache, au înscris golul victoriei în minutul 58 prin Răuță după o lovitură de colț și cu această reușită au obținut in extremis locul 5, deoarece la înjumătățirea punctelor la începerea play-off-ului nu au beneficiat de rotunjire în plus, așa cum au beneficiat giuleștenii.

Clasamentul final arată în felul următor:

1. UTA Arad                                        5              1              2              2              8-8          30 pct.

2. Campionii FC Argeş                        5              2              2              1              7-6          27

3. CS Mioveni                                     5              2              1              2              5-6          27

4. Turris Oltul Turnu Măgurele              5              1              3              1              5-5          26

5. Petrolul Ploieşti                              5              1              3              1              4-4          25

6. Rapid                                            5              1              3              1              4-4          25