Liga 2: UTA remizează la Cluj. Piteștenii întorc scorul de la pauzăFlaviu Buboi / SportPictures.eu
06 Nov 2019

Liga 2: UTA remizează la Cluj. Piteștenii întorc scorul de la pauză

Liga 2 a programat astăzi alte două partide restanță din etapele a 6-a și a 11-a, ambele încheindu-se cu rezultate strânse.

În primul meci al zilei, pe stadionul ”Nicolae Dobrin” din Pitești, FC Argeș a învins CSM Reșița cu 3-2 după ce bănățenii conduceau cu 2-0 cu golurile lui Marius Coman (min. 16) și Emanuel Dat (min. 38). Piteștenii au redus din handicap în minutul 43 cu un șut deviat al lui Nini Popescu, apoi Andrei Blejdea a egalat în minutul 69, elevii lui Ionuț Badea trecând în avantaj în minutul 70 prin Grigore Turda cu largul concurs al lui Zimmermann, portarul oaspeților scăpând în față un balon șutat de Nini Popescu. Marius Coman a primit al doilea cartonaș galben pentru simulare în minutul 73 și pe fondul superiorității numerice gazdele au controlat finalul de meci, conservând avantajul de pe tabelă.

Piteștenii fac 21 de puncte și urcă pe locul 7 la egalitate cu Rapid, în timp ce CSM Reșița rămâne pe locul 17 cu 15 puncte.

Pe Cluj Arena, Universitatea a smuls un punct arădenilor de la UTA, o echipă defensivă care a punctat prin ex-ul Ursu în minutul 11 și apoi a încercat să apere avantajul obținut. Goga a salvat un punct pentru ”șepcile roșii” cu ajutorul involuntar al lui Andrei Rus, fundașul arădean deviind decisiv mingea șutată din lovitură liberă de căpitanul gazdelor. Era minutul 86, dar în minutele de prelungiri oaspeții au ratat o ocazie importantă prin Buhăcianu.

Cu câte un punct la activ, UTA face 27 de puncte și se apropie la trei lungimi de liderul CS Mioveni, iar clujenii fac 17 și trec pe locul 12.