Liga 2: UTA învinge Viitorul Pandurii. Rapid suferă la GhermăneștiRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
03 Nov 2019

Liga 2: UTA învinge Viitorul Pandurii. Rapid suferă la Ghermănești

Astăzi s-au disputat ultimele meciuri ale etapei a 15-a a Ligii 2. Surpiză mare la Ghermănești, acolo unde ultima clasată a legat singurele sale victorii din campionat cu un succes în fața unei pretendente la promovare. Sportul Snagov a condus cu 2-0 și 3-1 pe Rapid Bucureşti și a terminat învingătoare pentru a se smulge de pe ultima poziție a clasamentului, provocând în același timp un nou val de nemulțumire în rândul suporterilor giuleșteni.

Poștoarcă a deschis scorul după o acțiune personală încheiată cu un șut la colțul lung în minutul 19, apoi Iulian Roșu a executat perfect o lovitură liberă și a dublat avantajul gazdelor în minutul 43. Rapidiștii capătă încredere că pot obține egalarea după ce Roskopf a înscris la numai trei minute de la începerea reprizei secunde cu un șut ce a lovit transversala și stâlpul din dreapta lui Micle, apoi a căzut dincolo de linia porții și a revenit în teren, dar Iulian Roșu a reușit dubla în minutul 80 la capătul unui contraatac ce a penalizat greșelile în lanț din defensiva giuleșteană. Ultimul gol al partidei a fost înscris de Roskopf în minutele de prelungiri cu o lovitură de cap lobată peste Micle.

Rapidul rămâne pe locul 4 cu 21 de puncte, iar Sportul Snagov face 8 puncte și trece peste Pandurii Târgu Jiu.

Pe stadionul Motorul din Arad, UTA a primit vizita revelației Viitorul Pandurii Târgu Jiu, echipă ce înregistrase 4 victorii și un egal în ultimele cinci etape. Romario Moise a rezolvat partida cu două reușite, prima în minutul 37 cu un șut cu exteriorul de la 16 metri lângă stâlpul din dreapta lui Moga, iar cea de-a doua în minutul 65 dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri executată impecabil.

UTA își consolidează locul secund, în timp ce Viitorul Pandurii coboară pe locul 7.

Iată programul etapei a 15-a:

Vineri, 1 noiembrie

FK Csikszereda Miercurea Ciuc - Turris-Oltul Turnu Măgurele  1-0 (0-0)

Sâmbătă, 2 noiembrie

SCM Gloria Buzău - Farul Constanţa  2-0 (1-0)

Metaloglobus București - FC Argeş  0-0 (0-0)

Dunărea Călăraşi - CSM Reşiţa  2-1 (1-0)

Ripensia Timişoara - Concordia Chiajna  2-1 (1-1)

CS Mioveni - Pandurii Târgu Jiu  4-0 (2-0)

Petrolul Ploieşti - ASU Politehnica Timişoara  1-0 (1-0)

Duminică, 3 noiembrie

Sportul Snagov - Rapid Bucureşti  3-2 (2-0)

UTA Arad - Viitorul Pandurii Târgu Jiu  2-0 (1-0)

Partida Universitatea Cluj - Daco-Getica Bucureşti nu se dispută datorită retragerii echipei bucureștene din campionat.