Liga 2: UTA câștigă la Reșița și urcă pe podiumRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
27 Oct 2019

Liga 2: UTA câștigă la Reșița și urcă pe podium

Romario Moise a fost eroul celor de la UTA în deplasarea din valea Domanului cu CSM Reșița, una ce le-a adus ascensiunea până pe locul secund al ierarhiei Ligii 2 la un punct în urma liderului CS Mioveni și cu trei partide mai puțin decât acesta.

Arădenii au început excelent partida și conduceau cu 2-0 la jumătatea primei reprize după golurile căpitanului Ciprian Rus, în minutul 2 de pe linia porții după un balon din corner deviat cu capul de un coleg, și Romario Moise, în minutul 24 dintr-o lovitură liberă de la peste 25 de metri ce a plasat mingea lângă stâlpul din dreapta lui Zimmermann. Gazdele au revenit și au egalat tabela în prima jumătate a reprizei secunde prin autogolul lui Ilie, minge deviată cu capul de la 16 metri la șutul de la mare distanță trimis de Ehmann în minutul 47, și reluarea cu capul a lui Cioablă din mijlocul careului din minutul 69. Partida a fost decisă de super-execuția lui Romario Moise din primul minut de prelungiri, o foarfecă pe spate de la 16 metri ce l-a lăsat pe Zimmermann spectator.

Reșițenii scapă printre degete un punct și rămân în zona retrogradării pe locul 16 cu 15 puncte.

Iată programul etapei a 14-a:

Vineri, 25 octombrie

Pandurii Târgu Jiu - Universitatea Cluj  0-1 (0-1)

Sâmbătă, 26 octombrie

Farul Constanţa - CS Mioveni  2-0 (1-0)

Concordia Chiajna - FK Csikszereda Miercurea Ciuc  1-0 (1-0)

Viitorul Pandurii Târgu Jiu - Metaloglobus București  1-0 (0-0)

Rapid București - Ripensia Timişoara  0-0 (0-0)

ASU Politehnica Timişoara - Dunărea Călăraşi  1-1 (0-1)

Duminică, 27 octombrie

CSM Reşiţa - UTA Arad  2-3 (0-2)

Luni, 28 octombrie

FC Argeş - SCM Gloria Buzău

Miercuri, 20 noiembrie

Turris-Oltul Turnu Măgurele - Petrolul Ploieşti

Partida Daco-Getica Bucureşti - Sportul Snagov nu se dispută datorită retragerii formației bucureștene din campionat.