Liga 2: UTA, campioană de iarnă cu 4 puncte avansSportPictures.eu
08 Dec 2019

Liga 2: UTA, campioană de iarnă cu 4 puncte avans

UTA Arad și-a consolidat poziția de lider al Ligii 2 după victoria la scor de forfait de pe teren propriu cu Petrolul Ploieşti. Rezultatul a fost facilitat de eliminarea stupidă pe care a suferit-o în minutul 45 Arnăutu, jucătorul oaspeților reproșându-i vehement arbitrului neacordarea unei lovituri libere și apoi a continuat cu injurii pentru acordarea galbenului.

Nevoiți să joace în 10 timp de o repriză, ”găzarii” au rezistat până în minutul 69, atunci când Buhăcianu a însris din apropiere. Rus a dublat avantajul pe tabelă în minutul 82, iar în primul minut de prelungiri el a semnat assist-ul pentru golul de 3-0 al lui Ioniță.

UTA face 41 de puncte, cu 4 mai multe decât CS Mioveni, ocupanta locului secund, în timp ce Petrolul rămâne cu 31 de puncte pe locul 8, la 4 lungimi de locul 3 ocupat de Rapid.

Pe noul stadion din Târgu Jiu, Viitorul Pandurii și Universitatea Cluj au terminat la egalitate după ce ”șepcile roșii” au condus la pauză cu golul lui Gavra din minutul 35. Gazdele au egalat în minutul 52 prin Darius Buia și obțin un punct ce-i duce la cota 27 la egalitate cu Dunărea Călărași cu care împart locurile 11 și 12.

Clujenii iernează pe locul 13 cu 25 de puncte, o prestație mult sub ceea ce își doresc suporterii lor înfocați.