Liga 2: UTA, CS Mioveni și Rapid încheie anul pe podiumRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
07 Dec 2019

Liga 2: UTA, CS Mioveni și Rapid încheie anul pe podium

Cu victorii repurtate în deplasare, CS Mioveni și Rapid își consolidează poziția pe podiumul Lijgii 2 și intră în vacanța de iarnă cu ascendent în fața competitoarelor lor.

Formația argeșeană a câștigat în Valea Domanului grație reușitei lui Raul Costin din minutul 43 cu un șut de la distanță la care portarul Horvat a scăpat balonul și cu 37 de puncte ocupă locul secund, ce asigură promovarea directă.

Giuleștenii au deschis scorul în minutul 5 prin Labeau, plecat din poziție de ofsaid, și l-au majorat în minutul 64 prin Alami, ilfovenii au redus diferența în minutul 72 prin Albu, iar Amir Jorza a pus capăt partidei cu un gol la intrarea în minutele de prelungiri.

ASU Politehnica Timişoara nu a reușit să îngenuncheze juniorii care evoluează în tricoul celor de la Pandurii Târgu Jiu decât după un penalty inventat în al cincilea minut de prelungiri și transformat de Axente. Bănățenii au făcut 31 de puncte, la fel ca Metaloglobus, formația din Capitală tranșând soarta partidei de astăzi din Capitală contra celor de la FK Csikszereda cu trei goluri marcate în 8 minute de Herea, Chiriac și Lung.

Același punctaj ar fi putut avea Farul dacă învingea la Călărași, însă după ce au deschis scorul în minutul 22 prin Ionuț Stoica constănțenii au fost egalați în minutul 82 de Marrone, la numai cinci minute după ce Panait a primit al doilea cartonaș galben și a fost eliminat.

Partida cu cele mai multe goluri s-a disputat în Crângul buzoian, acolo unde Gloria a fost salvată de Valentin Munteanu cu al treilea său gol înscris în al treilea minut de prelungiri după ce Ripensia a deschis scorul și apoi a întors de la 2-1 la 2-3.

Mâine anul se încheie pentru competiția Ligii 2 cu derby-ul UTA Arad - Petrolul Ploieşti și cu o altă partidă interesantă între Viitorul Pandurii Târgu Jiu și Universitatea Cluj.