Liga 2: ”U” Cluj continuă ascensiuneaDan Tautan / Mediafax Foto
31 Oct 2015

Liga 2: ”U” Cluj continuă ascensiunea

Etapa a 11-a a Ligii 2 a adus câteva schimbări radicale și scoruri surpriză. În seria I Rapid a câștigat de manieră categorică derbiul de clasament disputat în deplasare cu SC Bacău. Moldovenii nu au făcut față startului bun de joc al giuleștenilor, care au deschis scorul în minutul 13 prin Iulian Popa, după care au dovedit inconsistență în faza de atac. Iulian Popa a făcut dubla în minutul 60, iar Embalo a închis tabela în minutul 86 consfințind revenirea Rapidului pe prima poziție în clasament.

Călărășenii au obținut remiza în derbiul Dunării de Jos, în timp ce Academica a penalizat Bucovina la capătul unui meci cu final rocambolesc, cu 4 goluri în ultimele 17 minute. Cele trei formații au egalat Farul, învinsă la limită de bercenari, cea de-a patra – Bucovina Pojorâta – fiind în continuare la egalitate de puncte cu cei din Balotești, învinși la limită de Gloria.

Iată rezultatele înregistrate astăzi în seria I:

Gloria Buzău - CS Baloteşti  1-0 (0-0)

ACS Berceni - Farul Constanţa  1-0 (0-0)

Bucovina Pojorâta - FC Academica Clinceni  3-4 (1-0)

Dacia Unirea Brăila - Dunărea Călăraşi  1-1 (1-0)

SC Bacău - Rapid Bucureşti  0-3 (0-1)

Marți, 3 noiembrie se va disputa ultima partidă a etapei, Oţelul Galaţi - Ceahlăul Piatra Neamţ. Rapid CFR Suceava stă.

În seria a II-a, după victoria din etapa trecută din deplasarea de pe terenul liderului, ”U” Cluj a dat spectacol în fața propriilor suporteri la meciul de redebut al lui Mihai Teja pe banca tehnică. În fața unei echipe ce s-a dezmeticit abia la pauză, ”șepcile roșii” au înscris trei goluri în primele 45 de minute prin Cosmin Popescu (min. 6), Ursu (min. 24) și Greu (min. 39). După o repriză secundă în care au contrabalansat situația, oaspeții de la FC Caransebeș nu au mai primit decât un singur gol, din penalty, înscris de Ursu în minutul 87.

UTA și CSM Râmnicu Vâlcea au profitat de faptul că liderul FCM Baia Mare va juca mâine și s-au suit pe primele două poziții ale clasamentului la egalitate de puncte după rezultatele înregistrate astăzi. Vâlcenii au scos un punct pe terenul celor de la Pâncota, în timp ce Bătrâna Doamnă a învins după un meci greu pe cei de la Chindia. Gaz Metan a stins lumina lanternei roșii cu un scor de forfait și recupereză încet-încet distanța până la vârful clasamentului.

Scorurile partidelor jucate în seria a II-a sunt următoarele:

Şoimii Pâncota - CSM Râmnicu Vâlcea  1-1 (0-0)

Universitatea Cluj - FC Caransebeş  4-0 (3-0)

Gaz Metan Mediaş - Metalul Reşiţa  3-0 (1-0)

Unirea Tărlungeni - FC Bihor Oradea  1-2 (0-1)

UTA Bătrâna Doamnă - Chindia Târgovişte  2-1 (1-1)

Duminică, 1 noiembrie, vor avea loc cu începere de la ora 11:00 ultimele două partide ale rundei Olimpia Satu Mare - FC Braşov și CS Mioveni - FCM Baia Mare.

8 Satu Mare 10 4 2 4 14:12 14
9 'U' Cluj 11 4 1 6 9:8 13
10 FC Bihor 11 4 1 6 10:19 13
11 CS Mioveni 10 3 3 4 13:11 12
12 Caransebeș 11 3 1 7 11:23 10
13 Unirea Tărlungeni 11 1 3 7 11:21 6