Liga 2: Turris, integralistă. Rapid, primul succes în deplasareRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
01 Sep 2019

Liga 2: Turris, integralistă. Rapid, primul succes în deplasare

Turris-Oltul Turnu Măgurele își continuă seria victoriilor în această seară trecând pe teren propriu de Farul Constanţa. După o primă repriză fără gol, elevii lui Erik Lincar au deschis scorul în minutul 57 și l-au majorat în minutul 71 asigurându-și cea de-a cincea victorie din tot atâtea etape scurse.

Un meci mult mai palpitant, cu răsturnări de situație, s-a jucat la Reșița între revelația CSM și Rapid, giuleștenii înregistrând primul lor succes în deplasare. Gazdele au înscris prin Marco Ehmann în minutul 19 cu un șut executat mai mult cu tibia, din săritură de la 7-8 metri ce l-a învins pe Tătaru. La numai șase minute distanță, Ehmann se transformă din înger în demon și primește direct cartonașul roșu pentru fault din poziție de ultim apărător și și-a obligat colegii să joace mai bine de o oră în inferioritate numerică. Giuleștenii au profitat de avantajul obținut și în minutul 40 Djuric a egalat din pasa lui Roskopf, lovitură de cap de pe picioare din 8 metri. Argentinianul Roskopf a marcat golul victoriei în minutul 88 cu o lovitură de cap după un corner, dar reșițenii puteau păstra un punct în valea Domanului dacă mingea trimisă cu capul de Poiană în secundele de final nu ar fi lovit stâlpul din stânga lui Tătar.

Succesul îi urcă pe giuleșteni pe locul 5 cu 10 puncte, în timp ce reșițenii rămân pe 7 cu 7 puncte.

În cea de-a treia întâlnire a zilei, Viitorul Pandurii Târgu Jiu a obținut al doilea succes din această ediție de campionat, 2-0 cu Daco-Getica Bucureşti, și urcă pe locul 9 tot cu 7 puncte.

Iată programul etapei a 5-a:

Sâmbătă, 31 august

Dunărea Călăraşi - Ripensia Timişoara  1-1 (0-0)

ASU Politehnica Timişoara - Concordia Chiajna  0-0 (0-0)

SCM Gloria Buzău - CS Mioveni  0-2 (0-1)

UTA Arad - Sportul Snagov  4-0 (3-0)

Metaloglobus Bucureşti - Universitatea Cluj  2-0 (1-0)

Duminică, 1 septembrie

Viitorul Pandurii Târgu Jiu - Daco-Getica Bucureşti  2-0 (1-0)

CSM Reşiţa - Rapid Bucureşti  1-2 (1-1)

Turris-Oltul Turnu Măgurele - Farul Constanţa  2-0 (0-0)

Luni, 2 septembrie

FC Argeş - Pandurii Târgu Jiu

Partida Petrolul Ploieşti - FK Csikszereda Miercurea Ciuc a fost amânată pentru marți, 5 noiembrie, pentru a proteja gazonul de pe ”Ilie Oană” din perspectiva meciului echipei naționale cu Malta de duminica viitoare.