Liga 2: Trei puncte mari pentru arădeniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
25 Apr 2017

Liga 2: Trei puncte mari pentru arădeni

UTA Bătrâna Doamnă și Olimpia Satu Mare au deschis la Șiria etapa cu numărul 31 a Ligii 2. Echipa arădeană, pregătită de Laurențiu Roșu, avea nevoie de cele trei puncte pentru a rămâne în cărți pentru locul 2, cel care asigură promovarea directă, și au forțat încă din start reduta sătmăreană.

Deschiderea de scor a venit repede, în minutul 11, Sorin Strătilă trimițând balonul cu capul în plasă după ce Curtuiuș s-a luptat în apropierea liniei de fund și i-a centrat tot cu capul fostului jucător dinamovist. Alb-roșiii au reușit să mai înscrie încă o dată în al treilea minut de prelungiri cu o reușită de excepție a lui Curtuiuș, un șut din voleu ce a catapultat balonul peste căpitanul Olimpiei, portarul Șuta, aflat câțiva pași în fața liniei porții.

Victoria de astăzi îi duce pe arădeni la 56 de puncte, cu două mai multe decât Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, care va juca joi un meci destul de complicat la Balotești. Grosul etapei este programat mâine, cu dialogul de la distanță dintre CS Mioveni și FC Brașov, argeșenii evoluând la Brăila, iar echipa de sub Tâmpa se deplasează la Suceava.

Programul și rezultatele etapei a 31-a sunt următoarele:

Marți, 25 aprilie

UTA Bătrâna Doamnă - Olimpia Satu Mare  2-0 (1-0)