Liga 2: Trei meciuri fără golFlaviu Buboi / SportPictures.eu
24 Mar 2019

Liga 2: Trei meciuri fără gol

Zi plină pentru Liga 2, cu un program menit să compenseze în fața telespectatorilor lipsa partidelor din prima ligă. Începută cu două partide fără gol, la Petroșani și Ghermăneşti, ziua a fost generoasă prin partidele de la Târgovişte și Timișoara și s-a încheiat cu un alt meci nul la Cluj.

Pe stadionul Jiul din Petroşani, Energeticianul şi CS Mioveni au remizat 0-0 la capătul unei partide în care oaspeții au fost mai incisivi pe parcursul jocului, dar gazdele au ratat ocaziile de pe final. Argeșenii au rămas fără victorie în ultimele patru jocuri și acumulează 39 de puncte consolidându-și poziția de pe locul 7, în timp ce petroșenenii bifează cel de-al optulea meci fără victorie și se clasează pe locul 10 cu 32 de puncte.

Sportul Snagov a ratat la Ghermănești ocazia de a se distanța pe primul loc în urma remizei albe înregistrate contra celor de la ACS Poli Timişoara. Evoluând în superioritate numerică după eliminarea lui Codrea în minutul 56, Sportul a ratat un penalty în minutul 83 prin Dănălache și cu 59 de puncte este nevoită să mențină un avans minim față de Academica Clinceni.

Zeul Fotbal a fost generos în cursul după-amiezei și a demonstrat frumusețea jocului în întâlnirea de la Târgoviște dintre Chindia și Daco-Getica București. Formația din cartierul Colentina a condus cu 0-2 prin golurile lui Stănescu (min. 13) și Nisiah (min. 46), dar a fost penalizată pentru lipsa de concentrare la fazele fixe. Liviu Mihai a înscris primul gol pentru Chindia din lovitură liberă în minutul 53, apoi Florea a egalat în minutul 59 după o lovitură liberă ca un corner mai scurt, iar Șerban a executat de la limita careului o lovitură liberă la care portarul Isvoranu nu a avut replică. Scorul final a fost stabilit în minutul 85 de Valentin Alexandru din lovitură de la 11 metri. Cu cele trei puncte acumulate, Chindia face 57, dar rămâne în afara podiumului, pe locul 4, în timp ce Daco-Getica rămâne cu 28 de puncte imediat deasupra liniei retrogradării.

Pe ”Dan Păltinișanu”, ASU Politehnica Timişoara a luat avantaj încă din startul jocului cu Petrolul Ploieşti, în minutul 8 Mera înscriind cu capul după un corner. După o fază identică, cu o reluare cu capul de la colțul careului mic, Mera face dubla în minutul 35, pentru ca pe finalul meciului, în minutul 85, Ursu să atabilească scorul final după o pătrundere printre fundașii adverși. Astfel, Petrolul ratează ocazia de a se apropia de podium și cu 53 de puncte pierde contactul cu plutonul fruntaș.

În ultimul meci al zilei, pe Cluj Arena Universitatea a remizat fără gol cu FC Argeş, formație care nu a înscris în niciunul dintre cele cinci meciuri disputate în 2019. Rămasă fără căpitanul Goga din minutul 42, eliminat cu cartonaș roșu direct, formația ”șepcilor roșii” nu a putut să își apropie victoria și rămâne pe locul 3 cu 57 de puncte. Piteștenii rămân fără gol înscris, cu toate că au avut unul anulat în minutul 15 pe motiv de ofsaid, și cu 44 de puncte staționează pe locul 6.