Liga 2: Trei echipe cu maxim de puncte după trei etapeSportPictures.eu
20 Aug 2019

Liga 2: Trei echipe cu maxim de puncte după trei etape

Runda cu numărul 3 a noii ediții a Ligii 2 s-a încheiat astăzi la Turnu Măgurele cu partida dintre Turris și Rapid. Elevii lui Erik Linkar s-au impus cu 3-1 și își continuă parcursul cu maxim de puncte, alăturându-se Gloriei Buzău și Bătrânei Doamne pe podiumul clasamentului.

Cu mobilitate mai bună la nivelul liniei de mijloc, gazdele au fost conduse contrar cursului jocului prin golul înscris în minutul 39 de Drăghiceanu, cel care a trimis din cădere mingea centrată de Hlistei după o cursă în flancul stâng. Egalarea a venit după numai două minute, Pană șutând direct la vinclu de la marginea careului de 16 metri. Teleormănenii au forțat desprinderea în startul reprizei secunde și Bud a lovit bara la patru minute de la reluare, pentru ca în minutul 76 Tescan să finalizeze un un-doi cu un șut din interiorul careului aducând Turris în avantaj. Scorul final a fost stabilit în minutul 83 de Voicu cu o reluare simplă din câțiva metri după o fază care a curs șnur în treimea giuleștenilor, care rămân cu 4 puncte la activ și vor juca etapa viitoare pe teren propriu cu ASU Politehnica Timișoara.