Liga 2: Thriller la TărlungeniSebastian Tataru / Mediafax Foto
06 Dec 2014

Liga 2: Thriller la Tărlungeni

Etapa a 16-a, ultima a sezonului, a fost înregistrat o avalanșă de goluri și un meci cu 9 reușite și răsturnări de scor.

În seria I Săgeata Năvodari nu a fost programată din cauza neplății baremului de arbitraj, astfel încât băcăuanii au fost primii care au încheiat sezonul cu zâmbetul pe buze. Liderul a repurtat o victorie scontată în fața lanternei roșii, dar nu fără o umbră de emoție atunci când s-au văzut egalați de FC Dorohoi și au intrat la pauză cu scor egal pe tabelă. Sucevenii și piteștenii au continuat dialogul de la distanță și au menținut strocul cu victorii concludente în propriile fiefuri. Performera etapei a fost Unirea Slobozia, cu o remiză albă pe terenul bercenarilor, în timp ce constănțenii de la Farul s-au pierdut cu totul în Crâng și încă așteaptă lumina călăuzitoare care să-i aducă pe mal.

Gloria Buzău - FC Farul Constanţa  3-0

În seria a 2-a a fost meci de antologie la Tărlungeni unde ocupanta locului secund a scăpat din mână un meci pe care l-a controlat în startul său. După ce au condus cu 0-2 și 1-3, oaspeții din Câmpina au simțit că le fuge terenul de sub picioare când s-au văzut conduși cu 5-3, însă au rămas cu satisfacția tardivă și amară a înscrierii ultimului gol al partidei. Poli Timișoara a trecut concludent de Metalul Reșița, iar FC Olt nu a avut emoții cu Șoimii Pâncota. În rest, surpriză la Oradea, acolo unde vâlcenii au capotat după ce au alergat 78 de minute după egalare, iar CS Mioveni a suferit o nouă înfrângere după cea din Cupa României, într-o partidă cu final incandescent și un gol al egalării anulat pe motiv de ofsaid.