Liga 2: Surpriză la MioveniSportPictures.eu
22 Feb 2020

Liga 2: Surpriză la Mioveni

După startul de ieri de la Cluj, etapa a 22-a a Ligii 2 a continuat astăzi cu cinci partide disputate și una câștigată de oaspeți la masa verde.

SCM Gloria Buzău a câștigat partida din deplasare cu 3-0 după ce gazdele de la Sportul Snagov, rămase fără finanțator și fără jucători, nu a putut să se prezinte pe teren, aceasta fiind a doua partidă pe care o pierd la masa verde.

La Mioveni, Viitorul Pandurii Târgu Jiu a câștigat toate cele trei puncte prin reușitele lui Bădăuță (min. 20) și Paraschiv (min. 52), rezultat ce îi dă posibilitatea liderului UTA să își mărească actualul ecart de 4 puncte față de formația argeșeană, iar celor de la Rapid, actualmente cu 35 de puncte, le oferă posibilitatea de a-i depăși cu un punct în cazul unei victorii în ultima partidă a rundei contra celor de la Turris-Oltul Turnu Măgurele. Petrolul a trecut la Ploieşti de Dunărea Călăraşi cu golurile înscrise de Gabriel Deac (min. 16) și Blănaru (min. 66), rezultat ce îi duce pe ”găzari” la egalitate de puncte cu FC Argeș, 34, în imediata apropiere a podiumului.

La Constanța, Farul a început perfect partida cu Concordia, elevii lui Florin Bratu făcând cadou ”rechinilor” două lovituri de la 11 metri în primul sfert de oră, ambele transformate de Cruceru. Rămași în 10 după eliminarea lui Vișan la faza primului penalty din minutul 7, ilfovenii au fost executați din nou de Cruceru în minutul 58, iar Cucu a semnat golul de onoare pentru oaspeți în ultimul minut de joc. Ripensia a trecut cu 3-0 de Metaloglobus, scor identic cu cel din jocul tur în care formația fraților Herea s-a impus la București.

În ultima partidă a zilei Pandurii Târgu Jiu a condus la pauză pe teren propriu pe CSM Reşiţa cu un gol din penalty înscris în minutul 43 de Tănăsoiu, dar elevii lui Dorinel Munteanu au făcut diferența cu patru goluri înscrise în ultima jumătate de oră și cu 21 de puncte ocupă primul loc retrogradabil, 16.

Etapa va continua luni cu jocul de la Miercurea Ciuc dintre FK Csikszereda și UTA, runda fiind încheiată marți cu jocul de la Voluntari dintre Rapid și Turris-Oltul Turnu Măgurele.