Liga 2: Statu quo la vârful clasamentuluiSebastian Tataru / SportPictures.eu
10 Oct 2018

Liga 2: Statu quo la vârful clasamentului

Etapa a 11-a a Ligii 2 s-a încheiat astăzi cu rezultate care conservă configurația primelor șase locuri ale clasamentului.

Snagovenii revin pe primul loc după ce au defilat în fața celor de la CS Balotești. Trei goluri în prima repriză au stabilit câștigătoarea întâlnirii de pe stadionul Voința, la fel ca și în cazul partidei de la Arad. Chiar dacă oaspeții de la Metaloglobus au deschis scorul în minutul 7, elevii lui Ionuț Popa au intrat la pauză cu avantaj de două goluri, până la finalul jocului tabela indicând scorul de 6-1.

O altă victorie a gazdelor s-a înregistrat în Capitală, acolo unde Daco-Getica s-a dezlănțuitdupă pauză în fața Aerostarului, băcăoanii înregistrând a opta înfrângere în 11 etape. Tot opt insuccese au adunat și ”rechinii”, învinși la scor de forfait de ”șepcile roșii” la meciul de revenire pe stadionul Farul.

Chindia a suferit în prima repriză a meciului de pe stadionul Electrica din Timișoara, gazdele de la ACS Poli reușind să modifice tabela în minutul 8, însă trupa pregătită de Viorel Moldovan a întors rezultatul în minutele 65 și 67, pentru ca în ultimul minut să stabilească scorul final.

Alte victorii în deplasare s-au înregistrat la Brăila și la Mioveni, ASU Politehnica Timişoara și respectiv FC Argeș, ultima cu un gol în ultimele secunde, fiind echipele care revin acasă cu toate cele trei puncte.

Singurul rezultat de egalitate al rundei s-a înregistrat pe ”Dan Păltinişanu” la meciul dintre Ripensia și Energeticianul, oaspeții smulgând un punct cu un gol înscris în minutul 89.