Liga 2: Sportul Snagov se distanțează în fruntea clasamentuluiFlorin Alboiu / SportPictures.eu
29 Sep 2018

Liga 2: Sportul Snagov se distanțează în fruntea clasamentului

Etapă ”italiană” în Liga 2. Începută ieri cu 5 goluri la Ploiești și un galop de sănătate al Petrolului în fața băcăuanilor de la Aerostar, runda cu numărul 9 a înregistrat astăzi rezultate strânse, trei victorii la limită în deplasare, trei rezultate de 1-1 și un succes surprinzător în deplasare.

Acesta aparține celor de la CS Balotești, ilfovenii reușind să obțină al doilea succes consecutiv și se ridică la limita zonei retrogradării grație jocului bun prestat pe stadionul Motorul din Arad în compania celor de la UTA. Elevii lui Ionuț Popa suferă a treia înfrângere consecutivă ce îi îndepărtează semnificativ de podiumul competiției.

Învingătoare la Clinceni prin golul lui Patriche din minutul 77, Sportul Snagov a făcut 23 de puncte și oprește ascensiunea celor de la Academica, și ei în suferință după a doua înfrângere consecutivă.

Golgheterul și-a făcut datoria și Chindia pleacă cu toate cele trei puncte de la Brăila în urma unui gol al lui Cherchez, în timp ce Metaloglobus înscrie în superioritate numerică pe ”Dan Păltinișanu” în fața Ripensiei și s-a impus pentru a se distanța de zona retrogradării.

Remizele zilei s-au înregistrat în Colentina, la Mioveni și pe stadionul Electrica din Timișoara, acolo unde ACS Poli a revenit după ce fusese condusă de Pandurii. ”Șepcile roșii” au revenit pe tabelă la Mioveni prin George Florescu în minutul 66 după ce Rădescu deschisese scorul pentru gazde zece minute mai devreme, iar în Capitală Daco-Getica a schimbat tabela în minutul 4 prin Nica, dar a fost egalată de ASU Politehnica Timișoara din penalty la șase minute după pauză.

Mâine se vor juca ultimele două meciuri ale etapei, FC Argeş - Luceafărul Oradea și SSC Farul Constanţa – Energeticianul.