Liga 2: Sportul Snagov preia șefiaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
22 Sep 2018

Liga 2: Sportul Snagov preia șefia

Sportul Snagov a obținut cele trei puncte în partida de ieri de la Ghermăneşti în care a primit replica celor de la UTA Arad. Elevii lui Ionuț Popa au obținut egalarea la numai cinci minute după ce gazdele deschiseseră scorul în minutul 61 prin Darius Buia, fostul jucător al ”Bătrânei Doamne”. Ciprian Rus a restabilit egalitatea pe tabelă în minutul 66, iar după alte trei minute Vădrariu obține un penalty, dar Alexandru Pop execută slab și îi dă ocazia lui Florin Iacob să respingă. Și dacă arădenii nu au transformat o lovitură de pedeapsă, au făcut-o ilfovenii în al patrulea minut de prelungiri. Acordat pentru un fault la Hlistei, penalty-ul a fost transformat fără emoții de Dănălache și Sportul trece în fața celor de la Academica cu două puncte avantaj.

Echipa din Clinceni a pierdut meciul de la Sânmartin de pe terenul celor de la Luceafărul, golul victoriei bihorenilor fiind înscris în minutul 86 de Ludușan. Cu acest rezultat, Luceafărul iese din zona retrogradării la fel ca și ASU Politehnica Timişoara, învingătoare astăzi pe ”Dan Păltinișanu” cu CS Mioveni, singurul gol al partidei fiind semnat de căpitanul Mera în minutul 32.

Tot o victorie ”italiană” a înregistrat și Aerostar și îi menține la distanță pe cei de la FC Argeș de podiumul competiției, a cărui ultimă poziție este ocupată de Pandurii, echipă care a făcut spectacol pe terenul sintetic de lângă arena încă neinaugurată din Târgu Jiu în compania Ripensiei.

Energeticianul a învins la limită, cu un gol în minutul 90 pe Daco-Getica, în timp ce CS Balotești a profitat de degringolada din sânul celor de la ACS Poli Timişoara și a spart gheața obținând primul succes din acest campionat.

Singura remiză înregistrată până acum în runda a 8-a s-a consemnat la București, acolo unde Dacia Unirea Brăila a întors de la 1-0 la 1-2 pe terenul celor de la Metaloglobus, dar gazdele au egalat din penalty în minutul 75 prin Ghenovici.

Etapa se încheie mâine cu două partide interesante: la Târgoviște sosește SSC Farul, recent preluată de Ciprian Marica și cu Petre Grigoraș revenit la timonă, în timp ce pe ”Cluj Arena” ”șepcile roșii” primesc vizita găzarilor într-un derby al tradiției.