Liga 2: Spectacol pe Cluj Arena în prologul etapeiMircea Rosca / SportPictures.eu
25 Oct 2018

Liga 2: Spectacol pe Cluj Arena în prologul etapei

Etapa a 14-a a Ligii 2, una întinsă pe durata a cinci zile, a luat astăzi startul la Cluj cu meciul dintre Universitatea și ACS Poli Timişoara. Duelul a fost unul dezechilibrat, ”șepcile roșii” debordând pe Cluj Arena în fața fostei prim-divizionarei aflată în cruntă suferință în acest sezon din cauza situației financiare. Ultima victorie a violeților datează din 18 august, de atunci o singură remiză și 10 înfrângeri fiind înregistrate de echipa pregătită de Ștefan Nanu, ajunsă acum pe penultimul loc al clasamentului. În schimb, clujenii au șapte meciuri consecutive fără înfrângere și urcă pe locul 4 la egalitate de puncte, 27, cu Academica Clinceni.

Conduși de pe bancă de Mircea Cojocaru până la semnarea unui contract cu un nou antrenor principal, gazdele au deschis scorul în minutul 24 prin Gavra cu un șut din 7 metri după o pasă primită de pe dreapta de la Hațiegan, iar Doru Dumitrescu a făcut 2-0 în minutul 48 după o gafă a portarului Contra și un lob trimis de la 35 de metri în poarta goală. Gavra marchează al doilea său gol în minutul 70 cu o scăriță, iar Goga a stabilit în minutul 87 scorul final cu o lovitură de cap.

4-0 (1-0) este rezultatul ce o menține pe Universitatea în imediata apropiere a podiumului și îi determină pe clujeni să urmărească cu mai mare atenție derby-ul de clasament dintre Sportul Snagov și Chindia programat duminică la Târgoviște.