Liga 2: Sibienii se impun în deplasareValentin Macrea / SportPictures.eu
25 Mar 2018

Liga 2: Sibienii se impun în deplasare

Etapa a 26-a a Ligii 2 a continuat astăzi cu două partide la Șiria și Timișoara. UTA a reușit să întoarcă tabela după ce CS Afumaţi a deschis scorul în minutul 14 prin Ștefan Vasile, elevii lui Ionuț Popa egalând în prelungirile primei reprize, pentru ca apoi să preia conducerea în minutul 54, autorul ambelor goluri fiind Darius Buia. Ilfovenii rămân pe locul 4 cu 44 de puncte, în timp ce arădenii acumulează 30 și urcă pe 10, rămânând neînvinși în cele trei partide disputate de la revenirea lui Ionuț Popa la cârma echipei.

Pe stadionul Ştiinţa din Timișoara, AFC Hermannstadt a deschis scorul repede, în minutul 11, prin Ștefan Blănaru cu o reluare de la limita careului mic și apoi a conservat rezultatul. Cu cele trei puncte sibienii rămân la trei lungimi în spatele liderului Dunărea Călărași, în timp ce gazdele de astăzi, ASU Politehnica Timişoara, rămân fără vreun succes în cele patru etape disputate în acest sezon dintre care trei le-au jucat pe teren propriu.

Iată programul etapei a 26-a:

Sâmbătă, 24 martie

Luceafărul Oradea - Metaloglobus Bucureşti  2:0 (0:0)

Foresta Suceava - Academica Clinceni  0:1 (0:0)

Ştiinţa Miroslava - CS Mioveni  1:0 (0:0)

Ripensia Timişoara - Chindia Târgovişte  2:3 (2:2)

Duminică, 25 martie

UTA Arad - CS Afumaţi  2:1 (1:1)

ASU Politehnica Timişoara - AFC Hermannstadt  0:1 (0:1)

Din cauza condițiilor meteorologice, partidele Sportul Snagov - Dacia Unirea Brăila şi Pandurii Tg. Jiu - CS Baloteşti au fost amânate la o dată care va fi stabilită ulterior.

Formațiile ASA Târgu Mureş și Olimpia Satu Mare s-au retras din campionat, prin urmare FC Argeş și Dunărea Călăraşi câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate în această etapă.