Liga 2: Sibienii înving la pas, remiză la AfumațiValentin Macrea / SportPictures.eu
14 Apr 2018

Liga 2: Sibienii înving la pas, remiză la Afumați

Doar două partide în meniul zilei pentru Liga 2. Victoria de ieri a liderului Dunărea Călărași a primit astăzi replica de la Sibiu, unde AFC Hermannstadt a trecut la pas de Luceafărul Oradea.

Trupa pregătită de Alexandru Pelici a clarificat situația încă din prima repriză prin reușitele lui Petrişor Petrescu în minutul 19, șut la colțul lung de la limita careului mic, şi Radu Crişan în minutul 25, cu o lovitură de cap în urma unui corner. Chiar dacă au redus turația menajându-se pentru meciul din Cupa României programat marți, sibienii au mai înscris de două ori pe final de meci prin Ştefan Blănaru cu execuții unu la unu cu portarul Goia în minutele 80 și 88. AFC Hermannstadt face 68 de puncte și rămâne la trei lungimi în spatele liderului, dar mărește la 10 puncte distanța ce o desparte de Chindia, echipa de pe locul al treilea.

Cealaltă partidă a zilei a avut un scenariu mai elaborat. CS Afumați a deschis scorul în minutul 6 prin Olariu, apoi oaspeții de la Știința au avut șansa egalării din penalty în minutul 11, dar Taciuc nu l-a putut învinge pe Marinescu chiar dacă a tras și a doua oară după respingerea portarului ilfovenilor. În cele din urmă egalarea a venit în minutul 33 când Buhăcianu l-a lobat pe Marinescu, dar vârful de atac al moldovenilor nu a reușit să îl învingă de la punctul cu var în minutul 42. Partida s-a încheiat după eliminările lui Corban și Perju, ilfovenii ratând ocazia să depășească FC Argeș în clasament, rămânând pe locul 6 cu 49 de puncte, în timp ce Știința a egalat la puncte, 28, Pandurii și ocupă locul 16, primul sub linia retrogradării.

Iată programul etapei a 29-a:

Vineri, 13 aprilie

Dunărea Călăraşi - ASU Politehnica Timişoara  2:0 (2:0)

CS Mioveni - Ripensia Timişoara  1:2 (0:2)

Sâmbătă, 14 aprilie

CS Afumaţi - Ştiinţa Miroslava  1:1 (1:1)

AFC Hermannstadt - Luceafărul Oradea  4:0 (2:0)

Duminică, 15 aprilie

CS Baloteşti - Foresta Suceava

Metaloglobus Bucureşti - Dacia Unirea Brăila

UTA Arad - Sportul Snagov

Chindia Târgovişte - FC Argeş

Formațiile ASA Târgu Mureş și Olimpia Satu Mare s-au retras din campionat, prin urmare Academica Clinceni și Pandurii Târgu Jiu câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate în această etapă.