Liga 2: Set alb la Târgoviște și în CapitalăRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
11 Mai 2019

Liga 2: Set alb la Târgoviște și în Capitală

Scoruri de tenis la Târgoviște și pe arena Metaloglobus din Capitală în care oaspeții au fost fără replică în fața unor formații gazdă dezlănțuite.

Chindia a semnat retrogradarea matematică a celor de la CS Balotești și s-a apropiat la un punct de Academica, autoare a unei remize obținute în minutele de prelungiri pe stadionul Știința din Timișoara cu formația suporterilor violeți ASU Politehnica. Metaloglobus a făcut instrucție cu Pandurii și le-a complicat acestora viața pe finalul de campionat din moment ce avansul lor față de primul loc retrogradabil, ocupat de Energeticianul, este de doar două puncte. Formația din Petroșani a remizat pe teren propriu după ce conducea cu 3-1 în minutul 59 pe Sportul, dar snagovenii au avut puterea să restabilească egalitatea și să ia primul punct în ultimele trei partide disputate. Elevii lui Eugen Trică îi văd pe cei de la Petrolul cum se distanțează la patru puncte în clasament după o victorie logică în fața puștanilor brăileni, cărora le-au administrat câte un gol la 10 minute. În duelurile suferinței, Aerostar și Luceafărul au învins la limită în propriul fief, ACS Poli având doar șanse teoretice de a se salva, în timp ce Daco-Getica este obligată să abordeze la victorie partida din etapa viitoare de la Constanța pentru a nu intra în hora jocurilor retrogradării.