Liga 2: ”Șepcile roșii” urcă pe podiumFlaviu Buboi / SportPictures.eu
12 Oct 2020

Liga 2: ”Șepcile roșii” urcă pe podium

Universitatea Cluj a făcut una dintre cele mai bune partide din ultimii ani în deplasarea din această seară de la Turnu Măgurele, acolo unde a jucat dezinvolt în fața trupei pregătită de Erik Lincar și s-a impus cu 4-1.

În calitate de gazdă, Turris-Oltul a fost mai prezentă în ofensivă în prima jumătate de repriză, dar Nicolae Pîrvulescu a deschis scorul pentru ”șepcile roșii” în minutul 25 după un șut al lui Gavra și o respingere în față a lui Duțu. Scorul a devenit 0-2 în minutul 40 după recuperarea la mijlocul terenului, cursa și șutul superb din cădere de la 20 de metri al lui Novac, acesta fiind și scorul pauzei.

Turris-Oltul a redus diferența de pe tabelă în minutul 56, când Sălcianu a reluat cu capul din careul mic un corner executat la prima bară de Liviu Mihai, dar Mâneran a refăcut diferența în minutul 71 la capătul unei faze în care balonul a traversat careul gazdelor din flancul stâng până în cel drept. Scorul final a fost stabilit de Novac, cea de-a doua sa reușită venind în minutul 88 după o combinație de efect în careul teleormănenilor.

Succesul îi propulsează pe clujeni până pe locul secund cu 13 puncte, la egalitate, dar cu un golaveraj superior celor de la Rapid, în timp ce Turris-Oltul rămâne cu 9 puncte pe locul 10.