Acest site foloseşte cookies! Continuarea navigării implică acceptarea lor. Click aici pentru a afla mai multe detalii. ascunde mesajul
Site-ul sporturilor din România
Fotbal
Liga 2: ”Șepcile roșii” pedepsesc UTAMircea Roșca / SportPictures.eu
04 Nov 2018

Liga 2: ”Șepcile roșii” pedepsesc UTA

În ultima partidă a etapei a 15-a a Ligii 2 Universitatea Cluj a ”demolat” UTA pe stadionul Motorul din Arad. ”Șepcile roșii” au înscris de patru ori, câte două reușite în fiecare repriză, administrându-le elevilor lui Ionuț Popa una dintre cele mai drastice înfrângeri din ultimii ani.

Gabriel Giurgiu a deschis scorul în minutul 17, apoi Alexandru Coman a dublat avantajul în minutul 39, Cristian Gavra a prelungit pe spate un corner în minutul 62 şi balonul a intrat în poartă, iar ultima reușită i-a aparținut lui Marius Coman opt minute mai târziu după o acțiune de contraatac.

Rezultatul îi urcă pe clujeni pe locul 5 cu 30 de puncte, la trei distanță de podium, în timp ce arădenii rămân cu 23 de puncte pe locul 8.

Clasamentul la zi al Ligii 2 este următorul:

Loc Echipa M V E Î G P
1 Chindia Târgovişte 15 11 2 34-16 35
2 Academica Clinceni 15 11 0 4 33-8 33
3 Sportul Snagov 15 10 3 2 26-12 33
4 Petrolul Ploieşti 15 10 2 3 32-14 32
5 AS FC Universitatea Cluj 15 9 3 3 35-13 30
6 FC Argeş 15 8 5 2 25-12 29
7 CS Mioveni 15 8 3 4 25-14 27
8 UTA Arad 15 7 2 6 25-22 23
9 Pandurii Târgu Jiu 15 6 3 6 28-22 21
10 ACS Energeticianul 15 6 3 6 22-19 21
11 ASU Politehnica Timişoara 15 6 2 7 14-17 20
12 Metaloglobus Bucureşti 15 6 2 7 14-27 20
13 Daco-Getica Bucureşti 15 4 6 5 23-25 18
14 Aerostar Bacău 15 4 3 8 20-31 15
15 Luceafărul Oradea 15 4 3 8 18-30 15
16 SSC Farul Constanţa 15 4 2 9 24-34 14
17 Ripensia Timişoara 15 3 5 7 18-28 14
18 CS Baloteşti 15 3 2 10 14-32 11
19 ACS Poli Timişoara 15 1 2 12 13-36 5
20 Dacia Unirea Brăila 15 0 5 10 14-45 5

Iată programul etapei a 15-a:

Vineri, 2 noiembrie

Ripensia Timişoara - FC Argeş  1-1 (0-1)

Sâmbătă, 3 noiembrie

Daco-Getica Bucureşti - Luceafărul Oradea  3-1 (2-0)              

ACS Poli Timişoara - Aerostar Bacău  1-2 (1-0)

Academica Clinceni - ASU Politehnica Timişoara  2-0 (1-0)

Sportul Snagov - Energeticianul  2-0 (0-0)

CS Baloteşti - Chindia Târgovişte  1-4 (1-2)

Pandurii Târgu Jiu - Metaloglobus Bucureşti  1-2 (0-2)

Dacia Unirea Brăila - Petrolul Ploieşti  2-3 (1-0)

SSC Farul Constanţa - CS Mioveni  3-3 (1-2)

Duminică, 4 noiembrie

UTA Arad - Universitatea Cluj  0-4 (0-2)

Alte știri din Fotbal