Liga 2: ”Șepcile roșii” câștigă un set în Colentina Flaviu Buboi / SportPictures.eu
09 Apr 2019

Liga 2: ”Șepcile roșii” câștigă un set în Colentina

Universitatea Cluj și-a redresat moralul după cele două înfrângeri consecutive cu o victorie categorică obținută în deplasare în prologul etapei a 29-a, intermediară, a Ligii 2.

Elevii lui Bogdan Lobonț au făcut instrucție cu Daco-Getica pe arena din Colentina, show-ul fiind deschis de Gavra în minutul 31 cu un șut din marginea careului după o pasă a lui Dorin Goga. Căpitanul ”șepcilor roșii” a trecut la finalizare în minutul 43, assist-ul aparținîndu-i lui Florescu, și a semnat dubla în minutul 49 cu un șut năpraznic din careu cu piciorul stâng după ce își ridicase mingea pentru voleu cu piciorul drept. Pârvulescu a făcut 0-4 în minutul 60 cu un șut în cros ce a lovit rădăcina barei din dreapta portarului gazdelor, Gavrilaş, apoi Daco-Getica reduce din diferență în minutul 74 prin Raphael Stănescu. Gavra face la rândul său dubla în minutul 78, Călințaru înscrie pentru 2-5, iar Iuliu Hațegan a modificat pentru ultima dată tabela în al doilea minut de prelungiri.

Așadar, Daco-Getica - Universitatea Cluj 2-6 (0-2), rezultat ce îi urcă pe locul secund pe clujeni cu 60 de puncte, în timp ce formația din Colentina rămâne cu 30 de puncte pe primul loc retrogradabil.