Liga 2: Șapte goluri și multă tensiune la Târgu JiuGeorge Ilinca / SportPictures.eu
14 Nov 2020

Liga 2: Șapte goluri și multă tensiune la Târgu Jiu

CSM Reșița este performera acestei săptămâni în Liga 2. După ce joi a câștigat în Valea Domanului restanța din etapa a 10-a contra Concordiei Chiajna, scor 1-0, reșițenii au învins astăzi în ultimul meci al zilei din etapa a 12-a, tot pe teren propriu, pe Universitatea Cluj. Echipa pregătită de Alin Minteuan a condus prin golurile înscrise de Ilie (min. 16) și Danci (min. 74), Alexandru Pop reducând diferența pentru ”șepcile roșii” în minutul 85, prea târziu pentru obținerea remizei. Cu aceste două victorii, reșițenii urcă pe 14 cu 14 puncte și se deplasează etapa viitoare la Constanța.

Spectacol total încheiat cu tensiuni la Târgu Jiu în duelul pandurilor, cu 7 goluri, revenire de la 0-3 și victorie decisă din penalty în prelungirile partidei. Viitorul Pandurii s-a distanțat prin golurile lui Daniel Paraschiv din penalty în minutul 8 și din minutul 32, Bădăuță înscriind pentru 2-0 în minutul 12, dar elevii lui Călin Cojocaru au revenit spectaculos prin Felipe Acosta (min. 42), Vaida (min. 64) și Dodoi (min. 71). Un penalty dictat în minutul 90+3 pentru Viitorul Pandurii la un contact între Diau și Buia a fost transformat de cel din urmă, iar imediat după aceea arbitrul a fluierat sfârșitul meciului și tensiunea a răbufnit iscându-se îmbrânceli și amenințări între membrii celor două echipe. Succesul a urcat Viitorul Pandurii pe locul 5 cu 19 puncte, rivalii locali rămânând pe ultimul loc cu 4 puncte.

Tot 19 puncte are și Metaloglobus, formația din Capitală pierzând a treia partidă consecutivă după ce CSM Slatina a câștigat pe teren propriu prin golul înscris de Vasile Gheorghe în minutul 69. Tot un succes pe teren propriu a înregistrat și Fotbal Comuna Recea, maramureșenii înscriind câte un gol pe repriză în meciul cu Unirea Slobozia.

Iată programul etapei a 12-a:

Sâmbătă, 14 noiembrie

Viitorul Pandurii Târgu Jiu - Pandurii Târgu Jiu  4-3 (3-1)

Fotbal Comuna Recea - Unirea Slobozia  2-0 (1-0)

CSM Slatina - Metaloglobus București  1-0 (0-0)

CSM Reşiţa - Universitatea Cluj  2-1 (1-0)