Liga 2: Rezutate identice în cele patru jocuri de astăziRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
17 Nov 2019

Liga 2: Rezutate identice în cele patru jocuri de astăzi

Patru partide, patru remize cu scorul de 1-1 s-au înregistrat astăzi în cadrul etapei cu numărul 18 a Ligii 2.

Reprogramată aseară din cauza ceții pentru ora 12:00, partida de la Pitești dintre FC Argeş și Petrolul Ploieşti a început cu avantaj pentru gazde, Blejdea deschizând scorul repede, în minutul 10 cu un șut din afara careului. Elevii lui Flavius Stoican au început cursa pentru egalare și și-au atins obiectivul în minutul 57 cu reluarea la vinclu a lui Arnăutu din pasa lui Șaim Tudor, însă nu au putut înclina balanța de partea lor până la finalul jocului. Cu 29 de puncte, ploieștenii își păstrează locul 3 la două lungimi în urma celor de la CS Mioveni, care au terminat la egalitate pe sinteticul de la Chiajna cu Concordia. Cele două goluri ale partidei s-au înscris în primele minute, oaspeții au deschis scorul prin Valentin Balint în minutul 15, iar trei minute mai târziu ilfovenii au egalat prin Stănică.

Tot oaspeții au schimbat primii tabela și în jocul din arena din cartierul Pantelimon dintre Metaloglobus și UTA. Arădenii au punctat în minutul 7 prin David Miculescu, dar Rus a înscris un autogol în minutul 45 și le-a oferit gazdelor o egalare meritată. Cu 32 de puncte, UTA rămâne în fruntea clasamentului, în timp ce Metaloglobus face 27 și se menține pe locul 6.

În ultimul meci al zilei, Turris-Oltul a început promițător partida de la Turnu Măgurele cu Universitatea Cluj cu golul lui Voicu din minutul 2, șut de la peste 20 de metri. ”Șepcile roșii” au izbutit egalarea în minutul 44 după lovitura de cap a lui Cristian Gavra și înregistrează a patra remiză în ultimele 6 partide disputate în campionat. Cu 22 de puncte, clujenii trec pe locul 11, iar teleormănenii își păstrează poziția a 4-a cu 28 de puncte.