Liga 2: Remiză la MioveniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
08 Mai 2018

Liga 2: Remiză la Mioveni

După ce duminică Academica Clinceni a învins pe Metaloglobus și a țintuit echipa din Pantelimon pe loc retrogradabil, astăzi la Mioveni a avut loc epilogul etapei. Chindia Târgoviște a venit să-și consolideze poziția a treia în clasament, cea care asigură prezența la barajul de promovare, după ce FC Argeș a clacat în deplasare la Sibiu.

Deși au revenit de două ori în meci, dâmbovițenii au plecat doar cu un punct la finalul partidei cu CS Mioveni. Cosmin Năstăsie a deschis scorul în minutul 5 pentru gazde, dar avantajul pe tabelă s-a menținut numai 10 minute deoarece Liviu Mihai a transformat o lovitură liberă de la 20 de metri. Până la pauză Negruț a primit al doilea cartonaș galben și târgoviștenii au rămas în 10, apoi în ultimul minut al primei reprize Lazăr a adus din nou gazdele în avantaj, însă Daniel Florea a readus egalitatea pe tabelă în minutul 51 transformând un penalty. Punctul obținut o duce pe Chindia la 66 de puncte, cu 8 mai mult decât FC Argeș, dar situația se poate schimba după etapa din week-end în care târgoviștenii primesc vizita ocupantei locului secund, AFC Hermannstadt, iar piteștenii au o partidă mult mai simplă pe teren propriu cu CS Balotești.

Iată programul etapei a 33-a:

Sâmbătă, 5 mai

CS Baloteşti - Dacia Unirea Brăila  2-1 (1-0)

Pandurii Târgu Jiu - Ştiinţa Miroslava  1-0 (0-0)

UTA Arad - Foresta Suceava  8-1 (4-0)

Dunărea Călăraşi - Ripensia Timişoara  3-1 (0-1)

AFC Hermannstadt - FC Argeş  1-0 (0-0)

ASU Politehnica Timişoara - Sportul Snagov  1-0 (1-0)

Duminică, 6 mai

Academica Clinceni - Metaloglobus Bucureşti  4-1 (2-1)

Marți, 8 mai

CS Mioveni - Chindia Târgovişte  2-2 (2-1)

Formațiile ASA Târgu Mureş și Olimpia Satu Mare s-au retras din campionat, prin urmare CS Afumaţi și Luceafărul Oradea câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate în această etapă.