Liga 2: Remiza de la Brăila o retrogradează pe MetaloglobusRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
02 Iun 2018

Liga 2: Remiza de la Brăila o retrogradează pe Metaloglobus

Punct final în Liga 2 după meciuri decisive ce au stabilit câștigătoarea și ultima echipă retrogradată. În Capitală, Metaloglobus nu a făcut față liderului Dunărea Călărași, care a luat cele trei puncte necesare obținerii titlului de campioană și a trofeului acordat în premieră pentru această postură. Pușcaș (min. 21) și Bodo Kanda (min. 43) au stabilit soarta meciului încă din prima repriză și, în același timp, pe cea a echipei gazdă.

Rămasă cu 41 de puncte, Metaloglobus retrogradează în Liga 3 și datorită remizei înregistrate la Brăila între Dacia Unirea și Pandurii Târgu Jiu, rezultat ideal pentru ambele formații. Alexandru Pop a deschis scorul pentru gazde în minutul 13, în timp ce în minutul 51 George Tudoran a restabilit egalitatea, iar în restul timpului cele două formații au așteptat ultimul fluier al arbitrului. Gorjenii au acumulat 42 de puncte și au terminat pe locul 14, iar brăilenii au făcut 41 de puncte și cu un golaveraj mai bun decât Metaloglobus se poziționează pe locul 15, ultimul ce asigură rămânerea în Liga 2.

În Ciarda Roșie, Ştiinţa Miroslava și-a luat adio de la Liga 2 cu un meci în care a fost aproape de victorie după ce a condus cu 2-1 până în minutul 82, dar a terminat învinsă cu un gol primit în al patrulea minut al prelungirilor.

În rest, meciuri de vacanță cu sibienii defilând la Ştefăneştii de Jos în meciul cu Sportul Snagov, o victorie cu scor identic consemnându-se la Clinceni unde CS Afumați a luat cele trei puncte și a egalat FC Argeș, dar rămâne pe locul 5 datorită golaverajului inferior.

Iată programul etapei a 38-a:

Vineri, 1 iunie

FC Argeş - UTA Arad  1-0 (0-0)

Sâmbătă, 2 iunie

Academica Clinceni - CS Afumaţi  0-2 (0-2)

CS Mioveni - CS Baloteşti  3-1 (0-0)

Dacia Unirea Brăila - Pandurii Târgu Jiu  1-1 (1-0)

Metaloglobus Bucureşti - Dunărea Călăraşi  0-2 (0-2)

Ripensia Timişoara - Ştiinţa Miroslava  3-2 (0-1)

Sportul Snagov - AFC Hermannstad  0-2 (0-2)

Partida Luceafărul Oradea - Foresta Suceava a fost câștigată de gazde cu 3-0 la masa verde datorită neprezentării echipei sucevene. Formațiile ASA Târgu Mureş și Olimpia Satu Mare s-au retras din campionat, prin urmare ASU Politehnica Timişoara și Chindia Târgovişte câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate în această etapă.