Liga 2: Răsturnare de situație pe Bega, brașovenii se împiedică la ReșițaCornel Alin Putan / SportPictures.eu
06 Mai 2017

Liga 2: Răsturnare de situație pe Bega, brașovenii se împiedică la Reșița

Într-un meci ce putea continua relansarea echipei în lupta pentru promovare, FC Brașov s-a mai împiedicat o dată remizând pe terenul celor de la Metalul Reșița. Elevii lui Cornel Țălnar au condus la pauză prin golul înscris în minutul 24 de Răchișan, însă ultima clasată a egalat în minutul 63 prin Dina. Rămași cu 54 de puncte, brașovenii sunt la trei puncte în spatele celor de la Sepsi OSK, echipă care are două jocuri mai puțin disputate.

Un meci spectaculos s-a jucat la Timișoara, unde ASU Politehnica a fost condusă de Dunărea Călărași din minutul 28 cu reușita lui Kanda și a rămas în inferioritate numerică prin eliminarea lui Mera în minutul 36. Gazdele nu au dezarmat și au egalat până la pauză prin Ghinescu (min. 43), iar în partea a doua a meciului Blănaru (min. 50 și 63) și Vucea (min. 87) au pecetluit o victorie ce părea imposibilă la un moment dat.

În celălalt meci al zilei, Foresta a trecut la Suceava de Luceafărul Oradea cu câte un gol înscris pe începutul fiecărei reprize. Mâine are loc ultimul meci al rundei, la Târgoviște Chindia urmând să primească vizita echipei clasate pe ultima treaptă a podiumului, Sepsi OSK.

Programul și rezultatele etapei a 33-a sunt următoarele:

Vineri, 5 mai

CS Balotești - Olimpia Satu Mare  1-0 (1-0)

CS Mioveni - Academica Clinceni  3-2 (0-2)

Sâmbătă, 6 mai

Foresta Suceava - Luceafărul Oradea  2-0 (1-0)

Metalul Reșița - FC Brașov  1-1 (0-1)

ASU Politehnica Timișoara - Dunărea Călărași  4-1 (1-1)

Duminică, 7 mai

Chindia Târgoviște - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

Dacia Unirea Brăila și Juventus București stau. Prin retragerea echipelor Unirea Tărlungeni și CSM Râmnicu Vâlcea după începerea returului, echipele UTA Bătrâna Doamnă și respectiv CS Afumați câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate.