Liga 2: Răsturnare de situație la MioveniRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
05 Mai 2017

Liga 2: Răsturnare de situație la Mioveni

Două partide s-au disputat astăzi în etapa a 33-a a Ligii 2. Meci cu două reprize distincte la Mioveni unde oaspeții de la Academica Clinceni au trecut de la extaz la agonie și au plecat fără punct câștigat după ce au condus cu 2-0 la pauză.

Venit la cârma celor de la CS Mioveni în această săptămână, Florin Marin a avut o primă repriză de coșmar în care Herea a înfipt în două rânduri pumnalul în pieptul defensivei gazdelor în minutele 14 și 31, iar portarul Matache s-a remarcat la o serie de ratări ale argeșenilor. La pauză tehnicianul în vârstă de 64 de ani a efectuat două schimbări și în startul reprizei secunde Florescu taxează o gafă a apărării ilfovenilor și reduce din handicap. Era minutul 48, dar eforturile argeșenilor nu s-au mai concretizat pe tabelă prea curând, ei având nevoie de jumătate de oră pentru a egala. În minutul 78 Stoica se înalță și lovește cu capul o minge centrată de pe partea dreaptă din lovitură liberă, apoi atitudinea defensivă de pe parcursul reprizei secunde este plătită de Academica cu un gol primit cu cinci minute înainte de final după un ricoșeu nefericit ce i-a pus lui Nilă balonul în gheată la 3 metri de linia porții.

Cu această victorie, CS Mioveni face 57 de puncte și urcă pe locul 3 la egalitate de puncte cu Sepsi OSK, dar cu două jocuri mai mult disputate, în timp ce Academica rămâne pe 13 cu 34 de puncte. În celălalt meci al zilei, Olimpia Satu Mare a pierdut la limită la Balotești și ambele echipe continuă să facă act de prezență în campionat.

Programul și rezultatele etapei a 33-a sunt următoarele:

Vineri, 5 mai

CS Balotești - Olimpia Satu Mare  1-0 (1-0)

CS Mioveni - Academica Clinceni  3-2 (0-2)

Sâmbătă, 6 mai

Foresta Suceava - Luceafărul Oradea

Metalul Reșița - FC Brașov

ASU Politehnica Timișoara - Dunărea Călărași

Duminică, 7 mai

Chindia Târgoviște - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe

Dacia Unirea Brăila și Juventus București stau. Prin retragerea echipelor Unirea Tărlungeni și CSM Râmnicu Vâlcea după începerea returului, echipele UTA Bătrâna Doamnă și respectiv CS Afumați câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate.