Liga 2: Rapid scapă printre degete două puncteRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
21 Feb 2021

Liga 2: Rapid scapă printre degete două puncte

Lucrurile rămân în continuare complicate în Liga 2 și după meciurile disputate astăzi în etapa a 16-a. Cu cinci etape înaintea finalului sezonului regulat nu mai puțin de 11 echipe se află despărțite de 6 puncte între locurile 2 și 12, iar calificarea în play-off este în continuare deschisă.

Rapid a ratat pe secundele de final victoria în partida disputată la Buftea și contând ca fiind pe teren propriu contra Ripensiei Timișoara. Elevii lui Nicolae Grigore au condus cu 2-0 după golurile înscrise de Amir Jorza (min. 45+2) și Cătălin Hlistei (min. 64 din penalty) și au fost aproape permanent la conducerea partidei. Bănățenii au ratat o ocazie monumentală în minutul 48, când după un șut în transversală trimis de Stoi, Sokovic a reluat peste transversală din 6 metri, și au redus din diferență prin Piftor în minutul 74 cu un șut din afara careului. Egalarea a survenit în al treilea minut de prelungiri ale partidei, Macrițchii reluând cu capul din careul mic în urma unei lovituri libere.

Remiza îi urcă pe giuleșteni pe locul 3 cu 26 de puncte, cu unul mai puțin decât ASU Politehnica Timișoara, în timp ce Ripensia face 16 puncte și trece pe locul 15.

Cealaltă partidă a zilei a fost cea amânată de ieri dintre CSM Slatina și CS Mioveni, argeșenii impunându-se la limită cu golul marcat în minutul 82 de Ionuț Rădescu. Succesul îi urcă pe cei de la Mioveni pe locul 7 cu 23 de puncte, iar o victorie etapa viitoare cu Fotbal Comuna Recea îi poate propulsa pe un loc de play-off.

Ultima partidă a rundei, programată luni la Ploiești între Petrolul și Metaloglobus, vine să complice și mai mult calculele.