Liga 2: Rapid barează DunăreaRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
29 Apr 2016

Liga 2: Rapid barează Dunărea

Astăzi au avut loc o parte dintre meciurile din Liga 2. Într-un meci esențial pentru configurația play-off-ului seriei I și pentru soarta promovării, Rapid a învins pe teren propriu Dunărea Călărași, principala contracandidată la locul de promovare directă în Liga 1.

În partida disputată în Giulești, elevii antrenorului Dan Alexa au obținut victoria la limită grație golului înscris de Rafa Jorda, vârful spaniol urmărind atent respingerea lui Lungu la șutul din unghi al lui Martin și reluând cu capul în plasă cu toată opoziția lui Țenea. Cu această victorie, Rapid termină turul play-off-ului pe prima poziție a clasamentului la trei puncte în fața călărășenilor, pe care îi vor reîntâlni la malul Dunării îu ultima etapă, pe 28 mai.

În celelalte partide ale zilei, Farul a renăscut după despărțirea de Ilie Stan și renegatul Pătulea a revenit cu o ”dublă” ce le-a deschis calea ”rechinilor” către un succes la scor la Bacău. Academicienii au câștigat în prelungiri în fața Dunării Brăila și s-au apropiat la un singur punct de adversari și al 4 de călărășeni, ocupanții locului 2 urmând a se deplasa la Clinceni etapa viitoare.

În play-out, Bucovina a obținut un punct mare la Balotești și se pregătește de războiul fratricid cu Rapid CFR Suceava, cei care au câștigat greu, cu un penalty transformat în minutul 82, în fața bercenarilor. Etapa este încheiată de partida din Crâng, unde Gloria primește vizita ”lanternei roșii” Ceahlăul.

Seria I, play-off

Academica Clinceni - Dacia Unirea Brăila  2-1 (0-1)

SC Bacău - Farul Constanța  1-5 (1-2)

Rapid București - Dunărea Călărași  1-0 (1-0)

Seria I, play-out

CS Balotești - Bucovina Pojorâta  1-1 (1-0)

Rapid CFR Suceava - ACS Berceni  4-3 (2-0)

Sâmbătă, 30 aprilie

Gloria Buzău - Ceahlăul Piatra Neamț

În seria a II-a s-a disputat un singur meci, în play-out Șoimii Pâncota obținând victoria la capătul unui meci tensionat, cu trei cartonașe roșii, în fața celor de la CSM Râmnicu Vâlcea. Conduși cu 2-1, pâncotanii au egalat  în inferioritate numerică din penalty în minutul 83 și au înscris golul victoriei în minutul 90. Restul partidelor sunt programate în cursul zilei de mâine, cap de afiș fiind partida de la Mediaș dintre Gaz Metan și Chindia Târgoviște.