Liga 2: Punct important în lupta pentru promovareRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
07 Mai 2017

Liga 2: Punct important în lupta pentru promovare

Etapa a 33-a s-a încheiat astăzi cu meciul de la Târgoviște dintre Chindia și Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Covăsnenii au smuls un punct prețios și cu 58 de puncte și un meci mai puțin disputat se află la doar o lungime în spatele celor de la UTA Bătrîna Doamnă, echipa clasată pe locul 2.

Lipsiți de aportul veteranului Attila Hadnagy, după un început bun de partidă covăsnenii se văd conduși din minutul 39 prin golul lui Honciu, gazdele exploatând breșele din flancurile defensivei adverse. Issa aduce egalarea în minutul 63 după o incursiune personală, apoi cu cinci minute înainte de final Sepsi OSK scapă nesancționată cu un penalty la intrarea lui Răduțoiu la Dumitrașcu, fundașul dreapta trebuind să primească cu această ocazie al doilea cartonaș galben.

După această remiză, Chindia rămâne la 7 puncte în urma adversarilor de astăzi și iese din calculele promovării, mai ales că din cele 4 partide rămase de jucat are două deplasări dificile pe terenul liderului Juventus și la Șiria cu UTA Bătrâna Doamnă.

Programul și rezultatele etapei a 33-a sunt următoarele:

Vineri, 5 mai

CS Balotești - Olimpia Satu Mare  1-0 (1-0)

CS Mioveni - Academica Clinceni  3-2 (0-2)

Sâmbătă, 6 mai

Foresta Suceava - Luceafărul Oradea  2-0 (1-0)

Metalul Reșița - FC Brașov  1-1 (0-1)

ASU Politehnica Timișoara - Dunărea Călărași  4-1 (1-1)

Duminică, 7 mai

Chindia Târgoviște - Sepsi OSK Sfântu Gheorghe  1-1 (1-0)

Dacia Unirea Brăila și Juventus București stau. Prin retragerea echipelor Unirea Tărlungeni și CSM Râmnicu Vâlcea după începerea returului, echipele UTA Bătrâna Doamnă și respectiv CS Afumați câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate.