Liga 2: Promovare confirmată matematicRăzvan Păsărică / SportPictures.eu
30 Apr 2017

Liga 2: Promovare confirmată matematic

Juventus București a obținut astăzi victoria ce pecetluiește matematic promovarea directă în Liga 1 coroborată cu înfrângerea suferită de UTA Bătrâna Doamnă. Învingătoare pe terenul din cartierul Colentina în partida cu CS Balotești, trupa pregătită de Daniel Oprița are acum 13 puncte avantaj față de ocupanta locului al treilea, UTA Bătrâna Doamnă, cu patru jocuri rămase de disputat pentru arădeni. Ambele echipe vor mai sta câte o etapă și vor câștiga la masa verde câte o întâlnire, astfel încât Juventus, echipă abia promovată în Liga 2, are acum de lucru pentru a se pregăti pentru debutul pe prima scenă fotbalistică.

Oaspeții din Balotești au deschis scorul în minutul 29 prin Valentin Andrei, dar bucuria lor a ținut numai 5 minute, Florin Cazan aducând egalarea. Gazdele au făcut diferența în partea a doua a jocului prin același Cazan (min. 62) și autogolul lui Bogdan Marciuc (min. 78), pecetluind a 22-a victorie a sezonului în cele 29 de partide disputate.

Spre deosebire de juventini, UTA Bătrâna Doamnă s-a chinuit la Călărași, acolo unde Dunărea a lovit o singură dată, în minutul 31 prin Mardare, și a obligat echipa arădeană să rămână pe locul 3 cu 56 de puncte, cu unul mai puțin decât Sepsi OSK Sfântu Gheorghe. Situația elevilor lui Laurențiu Roșu este una delicată, până la finalul campionatului urmând a se deplasa la Clinceni și Timișoara și vor primi vizita Baloteștiului și a Chindiei, una dintre contracandidatele la locul de baraj.

Marți are loc ultimul meci al etapei și cel mai echilibrat, FC Brașov urmând a primi sub Tâmpa pe Dacia Unirea Brăila.

Programul și rezultatele etapei a 32-a sunt următoarele:

Sâmbătă, 29 aprilie

Olimpia Satu Mare - ASU Politehnica Timișoara  1-1 (1-1)

CS Afumați - Chindia Târgoviște  2-1 (0-1)

CS Mioveni - Metalul Reșița  5-1 (2-0)

Duminică, 30 aprilie

Juventus București - CS Balotești  3-1 (1-1)

Dunărea Călărași - UTA Bătrâna Doamnă  1-0 (1-0)

Marți, 2 mai

FC Brașov - Dacia Unirea Brăila

Sepsi OSK Sfântu Gheorghe și Foresta Suceava stau. Prin retragerea echipelor Unirea Tărlungeni și CSM Râmnicu Vâlcea după începerea returului, echipele Academica Clinceni și respectiv Luceafărul Oradea câștigă cu 3-0 la ”masa verde” partidele programate.